Blog

Przedsiębiorca, aby mógł czuć się bezpiecznie, musi mieć do dyspozycji pomoc prawną. Na czym najczęściej ona polega? Czym tak naprawdę jest obsługa prawna firm? Jaka forma obsługi prawnej jest najkorzystniejsza dla przedsiębiorcy?

Konsultacje prawnicze

Istotą obsługi prawnej firm są ciągłe konsultacje. Mogą dotyczyć one rozmaitych kwestii. Przede wszystkim, żadna poważna firma nie podpisuje umów bez wcześniejszego sprawdzenia ich przez doświadczonych prawników. Niewłaściwa konstrukcja umowy, czy nawet pojedyncze w niej zapisy, mogą sprawić bowiem wiele kłopotów. Warto zauważyć, że prawnicy nie tylko powinni czytać umowy, ale również konstruować je dla przedsiębiorców.

Ponadto, płacący za obsługę prawną firm przedsiębiorcy oczekują również reprezentowania ich przez prawników w wielu różnych sytuacjach. Chodzi tutaj na przykład o rozprawy sądowe, których zwykle nie jest w stanie ustrzec się żadne większe przedsiębiorstwo. Ponadto, prawnicy powinni również zwykle towarzyszyć swoim zleceniodawcom podczas negocjacji warunków umowy. Ułatwi to z pewnością osiągnięcie porozumienia między kontrahentami.

Na czym znają się prawnicy firmowi?

Generalnie, wiedza prawników zatrudnianych do obsługi prawnej firm powinna być bardzo rozległa. Musza oni być biegli w prawie administracyjnym. Niemniej jednak, potrzebna jest też duża wiedza z zakresu prawa gospodarczego, jak i prawa pracy.

Niewątpliwie, mało który prawnik zna się na wszystkim. Dlatego też, obsługa prawna firm coraz częściej wykonywana jest przez całe kancelarie, a nie przez pojedynczych prawników.

Niewątpliwie, łatwiej i taniej jest zlecić obsługę prawną firmy kancelarii, niż zatrudniać cały zespół prawników. Warunkiem naprawdę udanej współpracy jest jednak trafienie na dobrą kancelarię. Jak zwiększyć na to szanse?

Renomowana kancelaria prawna

Na pewno nie warto w ogóle prowadzić rozmów z kancelariami, bez dobrej renomy. Z pewnością, mogą one kusić niższymi cenami usług, jednak ostatecznie nie jest to rozwiązanie opłacalne. Błędy popełnione przez niedoświadczonych prawników mogą być bowiem na tyle kosztowne, że znacząco przerosną koszty obsługi prawnej firm przez dobre kancelarie.

Ponadto, należy się upewnić, że dana kancelaria zatrudnia prawników wielu specjalności. Chodzi o to, aby była ona w stanie pomóc danemu przedsiębiorstwu w każdej sytuacji. Ponadto, istotne jest również, aby kancelaria świadczyła usługi specyficzne dla danego typu działalności. W każdej branży bowiem obsługa prawna firm wygląda nieco inaczej i dotyczy nieco odmiennych spraw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC