Blog

Gdy szukamy krzeseł, które będziemy wykorzystywać w domu, nie musimy przejmować się przepisami BHP, choć nawet wtedy powinniśmy mieć świadomość tego, że ich znaczenie nie może być ignorowane. Jeśli jednak w centrum naszego zainteresowania znajdują się krzesła biurowe do firmy, rola BHP nie może być umniejszana.

Zasady BHP w kontekście pracy przy komputerze

W centrum uwagi inspektorów BHP znajdują się niemal wszystkie meble biurowe. W ich oczach ważne są więc nie tylko Krzesła biurowe ergonomiczne, ale również same biurka oraz stoły konferencyjne. Często można więc usłyszeć, że blaty powinny być jasne tak, aby nie kontrastowały z tym, co pojawia się na ekranie komputera. Dużą wagę przywiązuje się też do tego, aby pracownik nie mógł dotykać kolanami dolnej części stołu. Może się wydawać, że krzesło biurowe obrotowe można kupować w pewnym oderwaniu od innych mebli znajdujących się w ich otoczeniu i rzeczywiście, trudno polemizować z tym, że taka praktyka jest dopuszczalna. Szukając krzeseł biurowych stawiamy jednak przede wszystkim na te rozwiązania, które będą się sprawdzać jako propozycje naprawdę funkcjonalne. Jeśli cel ten ma zostać osiągnięty, krzesła biurowe ergonomiczne powinny być dopasowane do biurka, które spełnia najwyższe standardy.

Krzesło biurowe obrotowe a przepisy BHP

Analizując przepisy BHP odnoszące się do krzeseł biurowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które dotyczą ich regulacji. Wynika z nich, że krzesło biurowe obrotowe powinno mieć możliwość regulacji nie tylko wysokości oparcia, ale i samego siedziska. Przepisy BHP wskazują też na konieczność inwestowania w krzesła biurowe z podłokietnikami oraz na obecność odpowiednio wyprofilowanego oparcia. Wielu pracodawców stosuje się do przepisów BHP przy wyborze krzeseł do biura przede wszystkim w obawie przed karami finansowymi. Warto mieć jednak na uwadze to, że przestrzeganie ich poprawia też komfort pracy i podnosi zadowolenie samych pracowników. Plusem takiego podejścia jest też mniejsze ryzyko tego, że pracownicy będą nieustannie przynosić zwolnienia lekarskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *