Skip to content Skip to footer

Kancelaria notarialna, kiedy warto skorzystać

Kancelaria notarialna to bez wątpienia miejsce, które pozwala załatwić wiele spraw o wiele szybciej, jeszcze zanim trafią one na drogę sądową, która jest nie tylko bardzo kosztowna, ale także czasem ciągnie się latami. To wiele utrudnia i niestety, ale sprawia, że mamy związane ręce, do momentu jej zakończenia.

Co załatwi za nas notariusz?

Notariusz jest prawnikiem i zaliczamy go do zawodu zaufania publicznego. Może on nie tylko uprościć procedurę spadkową, ale także każdą inną, która dotyczy umów cywilnych i tych dotyczących nieruchomości. Jest to więc rzecz ważna i spędzająca sen z powiek wielu osób, bo niestety, ale w tym przypadku nie mamy możliwości bez pomocy notariusza uniknąć spraw sądowych.

Notariusz każdy podpisany dokument sprawdza pod kątem wiarygodności, a także zgodności dotyczących przepisów i aktualnie panujących ustaw. Każdy człowiek nawet jeśli posiada wiedzę i wie, jak brzmią aktualnie panujące przepisy, to może mieć problem z ich prawidłową interpretacją.

Jak działa podpis notariusza

Podpis notariusza mówi każdej ze stron, że umowa jest nie tylko zgodna z przepisami, ale także daje pewność, że każda ze stron musi się z umowy wywiązać. Kancelaria notarialna zatrudnia takie osoby, które nie poświadczą swoim nazwiskiem, czyli podpisem i pieczątką tego, co jest nie do końca zgodne z prawem.

Warto więc wybrać się do notariusza zawsze wtedy, kiedy chcemy mieć pewność, że dokument nabierze mocy prawnej, a także że dzięki temu często unikniemy sporów sądowych. Jest to bardzo ważne, bo batalie sądowe trwają bardzo długo i niestety związują ręce w danej sprawie nawet na bardzo długi czas. Ponadto są też często bardzo kosztowne.

Sprawy spadkowe o wiele tańsze

Oczywiście jeśli chodzi o darowizny, a także inne sprawy spadkowe, możemy wybrać się do sądu i to tam rozstrzygać wszelkie sprawy. Jest to jednak o wiele droższe i przede wszystkim trwa o wiele dłużej. U notariusza mamy załatwioną sprawę szybciej i taniej, bo opłata za tego rodzaju usługę jest ciągle stała.

Jeśli nie mamy wiedzy, jak daną sprawę załatwić, to warto wybrać się do takich miejsc jak kancelaria notarialna i to właśnie tam postarać się o ustalenie kosztorysu, a także zasięgnąć wiedzę, jakie dokumenty powinniśmy przygotować.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Leave a comment