Blog

Prowadzenie firmy to ogromna odpowiedzialność, także finansowa. Rozliczenia z urzędem skarbowym oraz czasowe opłacanie faktur to bardzo istotne elementy, których nie można zaniedbać, ponadto trzeba ich dokonać w wyznaczonym czasie. W innym wypadku firmie mogą grozić bardzo poważne konsekwencje.

Świadomość dobrego wyboru

Z tego względu tak bardzo odpowiedzialnym wyborem jest zatrudnienie do obsługi firmy dobrego biura księgowego. Pierwszą najważniejszą rzeczą będzie sprawdzenie, czy biuro księgowe, które mamy zamiar zaangażować, posiada certyfikat wystawiony przez Ministra Finansów i czy jest on aktualny. Co prawda od roku 2014 dokument ten nie jest już wymagany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jednakże będzie on dodatkowym atutem, gwarantującym nam bezpieczeństwo obsługi.

Ponadto warto dowiedzieć się, jakie referencje posiada nasze biuro księgowe. Najczęściej można się z nimi zapoznać na stronie www danej firmy. Jeżeli nie posiada ona takiego działu, można poprosić o numery telefonów do kilku klientów i dokonać weryfikacji wiarygodności oraz rzetelności biura poprzez rozmowę z nimi. To z pewnością pomoże dokonać lepszego wyboru.

Ubezpieczenie- pewność rozliczeń bez strat

Każde biuro księgowe powinno mieć także aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy. W praktyce dla klienta oznacza to, że jeżeli firma dokonująca obsługi rachunkowej pomyli się w naszym rozliczeniu, to my nie ponosimy za to konsekwencji finansowych, ponieważ nasze szkody pokryje ubezpieczenie.

Chociaż powierzamy nasz rozliczenia biuru rachunkowemu, to i tak za ewentualne błędy odpowiadamy my jako podatnicy i posiadacze firmy. Dlatego to takie ważne, by sprawić, czy pracownicy biura księgowego posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie do wykonywania swego zawodu.

Uczciwość i terminowość

To dwie kolejne cechy, które należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu konkretnego przedsiębiorstwa dokonującego rozliczeń. Nieuczciwy księgowy może narobić firmie mnóstwo kłopotów i nawet doprowadzić do upadku. Niestety cały czas funkcjonują firmy, które różnymi nielegalnymi sposobami próbują poczynić oszczędności, zaś skutkiem są duże problemy przedsiębiorstwa.

Terminowość ma ogromne znaczenie, ponieważ urząd skarbowy nie toleruje żadnych opóźnień w rozliczeniach. Podobnie również klienci będą chętniej z nami współpracować, jeżeli faktury i inne zobowiązania będą spłacane na czas. Dlatego też biuro księgowe powinno być znane ze swojej rzetelności i pracowitości, by na czas wykonywać swoje obowiązki. Dzięki temu przedsiębiorca ma o wiele mniej stresu podczas prowadzenia swojej działalności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Biurem rachunkowym Taxmentor