Blog

Każdy elektryk powinien posiadać tak zwane uprawnienia Sep. Dlaczego są one tak ważne? Odpowiedź jest prosta. Umożliwiają one poszerzenie kwalifikacji, a co za tym idzie pracę w określonych warunkach i dodatkowo z użyciem urządzeń działających pod określonym napięciem. Poniżej wyjaśnimy, na jakie kategorie się dzielą i co zrobić, aby je otrzymać.

Rodzaje uprawnień Sep

Wyróżniamy tutaj trzy typy sepowskich uprawnień. Mowa oczywiście o elektrycznych, energetycznych oraz gazowych. Oznaczonych odpowiednimi symbolami: G1, G2 i G3. Czym dokładnie się one charakteryzują? Sprawdźmy.

Sep G1 przeznaczone są dla tych pracowników, którzy zajmują się eksploatacją, a w dalszej kolejności także dozorem sieci oraz danych urządzeń elektrycznych, takich jak np. oświetlenie uliczne i zespoły prądotwórcze (m.in. w zakresie konserwacji i montażu).

G2 mają związek z obsługą kotłów parowych i wodnych, instalacji cieplnych czy sprężarek. Pozwalają na ich remont i montaż. Co więcej, mając owe uprawnienia, można kontrolować taką aparaturę energetyczną.

Ostatnie Sep G3 muszą zdobyć te osoby, które nadzorują np. sieci gazowe. Po otrzymaniu takich uprawnień, bez problemu będzie można być dopuszczonym do pracy z urządzeniami do magazynowania paliw gazowych czy odbiornikami paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW

Odpowiedni kurs Sep

Dotarliśmy do najważniejszego punktu. Chodzi o oczywiście o to, jak zdobyć te powszechne uprawnienia sep. Wyjaśnienie wygląda następująco: trzeba najpierw uczęszczać na specjalne i szybkie szkolenie (trwające kilka godzin), a na koniec zdać egzamin w formie ustnej (nie ma wystawianej oceny – wynik jest negatywny lub pozytywny).

Aby jednak przystąpić do testu przed komisją kwalifikacyjną, należy złożyć wniosek oraz uiścić ustaloną opłatę. Jeżeli kursant poradzi sobie z przygotowanymi pytaniami, to w przeciągu 14 dni zostanie mu wydane świadectwo kwalifikacyjne. A co sytuacją, kiedy tak się zestresuje, że „obleje” cały egzamin? Nie musi się martwić ani panikować. Ma możliwość powtórki, ale poda warunkiem, że znów wypełni wniosek oraz zapłaci.

Ile wynosi cena egzaminu na obecny rok 2020? Odpowiedź brzmi: 260 zł. Co istotne, kwota ta obejmuje także wydrukowanie i wręczenie tego bardzo ważnego certyfikatu. Natomiast jeżeli chodzi o sam kurs Sep, to na jego koszt ma wpływ liczba uczestników (im ich więcej, tym oczywiście lepiej – bardziej korzystnie). Dlatego w każdej firmie, w ramach oszczędności, opłaca się wysłać na szkolenie sepowskie kilku pracowników jednocześnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *