Skip to content Skip to footer

Bezpieczeństwo w sieci – dlaczego to takie ważne?

Bezpieczeństwo w sieci to termin, z którym dzisiaj spotykamy się praktycznie na każdym kroku. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest to kwestia. W dzisiejszych czasach niepostrzeżenie coraz większa część naszego życia przenosi się do Internetu. W sieci załatwiamy swoje sprawy bankowe, coraz częściej pracujemy, opłacamy rachunki, szukamy rozrywki i nowych znajomości. Wszystko to wiąże się z ogromną ilością danych o nas, które właśnie są stawką w grze o bezpieczeństwo w sieci.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w świecie Internetu?

Przede wszystkim należy pamiętać, ze dużo zależy od nas samych. Czy w realnym świecie na każdym kroku podajemy swoje dane przypadkowym osobom? Czy podzielimy się nimi z panią sprzedającą precle na ulicznym stoisku, albo sprzedawcą w kiosku? Większość z nas odpowie, że oczywiście, że nie. A jednak w Internecie dokładnie tak postępujemy. Tutaj jednak przekazywanie danych jest procesem w dużym stopniu zautomatyzowanym, o którym najczęściej nawet nie myślimy. Jednym ze sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa jest więc zachowanie większej uważności, której celem jest świadomość tego, jak zarządzamy swoimi danymi.

Czym jest certyfikat SSL?

Tylko część danych jednak wycieka, dlatego, że się na to zgadzamy. Przy okazji informacje o nas mogą zostać nielegalnie przejęte za każdym razem, kiedy nasza przeglądarka łączy się z jakąkolwiek witryną internetową. Rozwiązaniem jest certyfikat SSL. Jest to uniwersalny protokół szyfrowania, który umożliwia zarówno bezpieczne łączenie się ze stronami w sieci, jak i wysyłanie e-maili i inne aktywności. Czy jednak możliwe jest uzyskanie darmowego certyfikatu SSL?

Darmowy certyfikat SSL? Czy to możliwe?

Już od jakiegoś czasu dostawcy oferują również możliwość, jaką jest certyfikat ssl za darmo. Czym różni się od płatnej wersji? Darmowy certyfikat SSL wydawany jest zazwyczaj na nie więcej niż trzy miesiące. Po tym czasie musi być odnowiony. Za darmo dostępne są zazwyczaj też przede wszystkim najprostsze jego typy, które jednak jak najbardziej są wystarczające do skutecznego zabezpieczenia przeciętnej witryny. Certyfikat SSL za darmo może jednak okazać się niewystarczający w przypadku stron wymagających obecności specjalnych zabezpieczeń, jak na przykład witryny gromadzące dane.

Leave a comment