Skip to content Skip to footer

Sublimacja – co to jest i jakie ma zalety?

Jeśli chcesz, aby Twoje projekty były drukowane na tekstyliach lub elementach odzieży, prawdopodobnie spotkałeś się z określeniem „druk sublimacyjny”. Czym właściwie jest druk sublimacyjny? Jakie są jego zalety?

Sublimacja termiczna na pierwszy rzut oka

Aby dowiedzieć się co to jest druk sublimacyjny, musimy wrócić na lekcje chemii. Określenie „sublimacja” opisuje bezpośrednie przejście ze stanu stałego do stanu gazowego bez zwykłego etapu pośredniego, jakim jest stan ciekły. „Termo” w nazwie termosublimacji oznacza, że ​​ta sublimacja jest generowana za pomocą ciepła.Co to ma wspólnego z faktycznym procesem drukowania? To bardzo proste: przy temperaturze do 200 ° C kolorowe pigmenty zamieniają się w gazy, które następnie wnikają we włókna tkaniny.

Sublimacja druk – co to jest i jak dokładnie działa?

Projekt nadruku przygotowany jako odbicie lustrzane, jest drukowany na folii nośnej, za pomocą specjalnych tuszów drukarskich. Tusze są wodne, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska niż tusze chemiczne. Następnie folie kładzie się na materiale, zadrukowaną stroną do dołu. Za pomocą specjalnej prasy termicznej tkanina i zadrukowana folia są poddawane działaniu ciepła i wysokiego ciśnienia.Tu właśnie wkracza sublimacja. Kolory wnikają we włókna tkaniny w postaci gazów i łączą się z nimi na zasadzie molekularnej. Jednak tkanina musi zawierać co najmniej 85% poliestru, aby ten proces działał. Rezultat jest niesamowicie wierny oryginałowi, nawet przy użyciu zdjęć i bardzo szczegółowych motywów. Ponieważ kolory wnikają we włókna materiału, nadruk nie jest wyczuwalny, tkanina pozostaje przyjemnie miękka i nie tworzy się na niej żadna powłoka.

Sublimacja druk – zalety

Zaletami termosublimacji są wyraźny nadruk, możliwość ekonomicznej produkcji zarówno małych, jak i dużych nakładów oraz fakt, że sam nadruk jest niewyczuwalny. Większość innych procesów drukowania, takich jak sitodruk, bezpośredni druk na tekstyliach i folie transferowe, pozostawia powłokę na tkaninie. Z tego powodu druk sublimacyjny jest wyjątkowy. Połączenie tkaniny i koloru sprawia, że ​​odzież z nadrukiem termosublimacyjnym jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji.Ponieważ jest to proces druku cyfrowego, można zastosować wszystkie możliwe do wyobrażenia kolory. Niezależnie od tego czy są to zdjęcia, grafiki, ilustracje czy tradycyjne dzieła sztuki termosublimacja zawsze zachwyca efektem wiernym oryginałowi.

Leave a comment