Skip to content Skip to footer

Zgodność strony WWW z wyszukiwarkami – czy konieczna?

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez Internetu. To właśnie Internet wykorzystywany jest przez nas w codziennym życiu jako źródło informacji, medium za pośrednictwem którego mamy możliwość komunikacji z innymi, jak również platforma sprzedażowa i usługowa. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że strony WWW nie mogą być przygotowywane wyłącznie pod preferencje użytkowników Internetu, ale również muszą uwzględniać wytyczne wyszukiwarek internetowych. Dlaczego jest to takie ważne i w jaki sposób przygotować istniejącą stronę do tego typu wytycznych? Co one wreszcie obejmują?

Rozważania na temat zgodności danej strony WWW z wytycznymi wyszukiwarek internetowych należy zacząć od statystyk, które wyraźnie pokazują, że największy ruch na stronach WWW, które zarazem nie są portalami społecznościowymi, generowany jest przez wyszukiwarki internetowe. Użytkownik wpisując poszukiwaną frazę przechodzi w większości przypadków jednak na pierwsze trzy prezentowane wyniki – są to strony najwyżej pozycjonowane i najlepiej ocenione przez skrypt wyszukiwarki. Warto zauważyć, że wyszukiwarki nie biorą pod uwagę samej treści prezentowanej na stronie, ale również aspekty techniczne danej witryny.

Jak przygotować stronę do zgodności z wytycznymi?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Konieczna jest tutaj znajomość nie tylko zasad funkcjonowania Internetu i preferencji użytkowników, ale również narzędzi dla webmasterów i konkretnych, zmiennych wytycznych wyszukiwarek internetowych. Pierwszym krokiem do zgodności strony WWW z wyszukiwarkami powinien być audyt strony internetowej zlecony profesjonalnej firmie. Audyt strony WWW polega na analizie zgodności konkretnej strony z wszystkimi wytycznymi dla konkretnych wyszukiwarek (w polskich realiach przede wszystkim wyszukiwarki google ze względu na jej popularność). Audyt strony WWW powinien jednocześnie wskazywać wszystkie miejsca, które wymagają poprawy i jednocześnie wskazywać możliwe rozwiązania.

Co dalej?

Należy mieć jednak na względzie, że audyt strony internetowej to tak naprawdę dopiero pierwszy krok w stronę odpowiedniego przygotowania naszej strony internetowej do zgodności z wyszukiwarkami. Dalszym etapem powinno być rzeczywiste wdrożenie zmian i rozwiązanie problemów wskazywanych w raporcie otrzymanym po audycie naszej strony.

Podsumowując, czy warto przeprowadzić audyt naszej strony WWW? Jeżeli zależy nam na liczbie użytkowników odwiedzających naszą stronę internetową za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych, to z pewnością powinniśmy przygotować na to naszą stronę.