Skip to content Skip to footer

Pomysł na biznes- sublimacja na koszulkach

Poszukując pomysły na własny, mały biznes warto zwrócić uwagę na rynek gadżetów reklamowych. Do budowy tego typu biznesu często nie potrzebne są wielkie nakłady. Myśląc o gadżetach reklamowych warto dowiedzieć się czym jest metoda sublimacji.

Na czym polega metoda sublimacji?

Sublimacja czy inaczej przemiana polimerowa, wykorzystuje zjawisko przejścia polimeru ze stanu stałego w stan gazowy, pod wpływem temperatury. Oczywiście chodzi o bezpośrednie przejście, z pominięciem stanu ciekłego, a to jest możliwe jedynie przy wykorzystaniu odpowiedniego ciśnienia i wysokiej temperatury

By mogła zajść sublimacja nadruk wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze termotransferowym. Polimery pod wpływem wysokiej temperatury uwalniają pigment w formie gazu, który dzięki zastosowaniu prasy termoaktywnej wnika w strukturę materiału, najczęściej poliestru. Właśnie dlatego ta metoda wydruku często wykorzystywana jest do nanoszenia napisów czy grafik na różne elementy odzieży.

Niezbędny sprzęt

By wykonywać nadruki sublimacyjne nie trzeba ani bardzo zaawansowanej wiedzy, ani specjalistycznego sprzętu. Jednak dużo łatwiej jest prowadzić tego typu biznes mając choć podstawowe umiejętności z grafiki, tak by móc obrabiać, a może nawet projektować to, co ma znaleźć się na gadżetach czy koszulkach.

Lista niezbędnego sprzętu nie jest długa, wystarczy posiadać komputer z programem do obróbki grafiki. Wybór programu powinien zależeć od umiejętności, oraz zakresu usług jakie chcemy świadczyć.

Oprócz tego niezbędne będzie specjalna drukarka, która nie różni się specjalnie od tych klasycznych. Jedyna różnica polega na tym, że ma nieco inną głowicę (piezoelektryczną), w której standardowy tusz został zastąpiony tuszem sublimacyjnym. Na tej drukarce nie nanosi się grafiki na gadżety, tylko na specjalny papier termotransferowy. By zaszła sublimacja nadruk na docelowym gadżecie wykonuje się za pomocą prasy termicznej.

Dlaczego sublimacja na koszulkach to dobry pomysł na początek?

Nadruk metodą sublimacji wymaga pewnej wprawy, ale jest stosunkowo prosty. Do tego by rozwinąć tego typu biznes nie trzeba mieć niebotycznej ilości sprzętu, więc na początek tego typu produkty można wykonywać nawet w domu lub garażu.

Szczególnie wdzięcznym materiałem na początek działalności są koszulki. Można je wykonywać na zamówienie firm, także jako nadruki na odzieży roboczej, ale też detalicznie, dając możliwość zakupu spersonalizowanych elementów odzieży. Dobrym rozwiązaniem jest przykładowo sublimacja na koszulkach sportowych. Tego typu gadżety zamawiają nie tylko kluby, ale też indywidualnie sportowcy. A grupa osób czynnie uprawiających różne sporty, dzięki modzie na zdrowy styl życia,s tale rośnie.

Leave a comment