Skip to content Skip to footer

Podjęcie pracy jako opiekunka w Niemczech

Obecnie nadal wiele osób poszukuje pracy jako opiekun osoby starszej w Niemczech. Zaletą tego zajęcia jest nie tylko dość wysokie wynagrodzenie, ale także możliwość używania, a nawet podszkolenia języka niemieckiego. O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o oferty pracy dla opiekunek w Niemczech?

Podstawowa znajomość języka niemieckiego – czy wystarczy?

Podjęcie pracy w Niemczech obecnie wymaga znajomości języka niemieckiego przynajmniej na poziomie podstawowym. W przypadku opiekunów dla osób starszych w ofertach może pojawić się wymaganie dotyczące poziomu, jak i znajomości także innych języków obcych. Jest to konieczne, ponieważ opiekun dba nie tylko o sprawność fizyczną, ale często także umysłową podopiecznego. To podstawowe wymaganie, jednak w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech mogą pojawić się także dodatkowe. Jeśli podopieczny nie jest w stanie sam wstać, konieczne może być podtrzymywanie go podczas przemieszczania. Wtedy w ofercie powinno pojawić się wymaganie dużej sprawności fizycznej.

Podstawowe obowiązki opiekunki

Wiele osób, które chcą podjąć tego typu pracę, zastanawia się, jak wiele obowiązków musi wykonywać opiekun. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że do podstawowych obowiązków może należeć zarówno gotowanie, jak i sprzątanie, zwłaszcza w zakresie opieki nad podopiecznym. Jednak jeśli konieczna jest całodobowa opieka warto dowiedzieć się, czy do poszczególnych zadań nie zostaną zatrudnione dodatkowe osoby. Wtedy opiekunowi pozostaje jedynie bezpośrednia opieka. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zazwyczaj nie poruszają takich zagadnień jak obowiązek podawania leków. Opiekun powinien pilnować, aby podopieczny stosował się do wyznaczonej diety oraz podawać leki doustne o wyznaczonych godzinach. Jednak standardowa opieka wyklucza wykonywanie czynności typowo medycznych. Jeśli konieczne jest podawanie zastrzyków powinna to robić wykwalifikowana pielęgniarka.

Dobre oferty – jak sprawdzić?

Decydując się na pracę jako opiekunka warto zdecydować się na dokładne sprawdzenie oferty. Dobre firmy poszukujące opiekunek do pracy w Niemczech dają wszelkiego rodzaju gwarancje zatrudnienia, a często także oferują możliwość przetestowania poziomu znajomości języka.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Leave a comment