Skip to content Skip to footer

Plastik w logistyce

Plastik w przeciągu ostatnich kilku lat z idealnego materiału do wykonywania niemal wszystkiego został zdegradowany do jednego z największych czynników degradacji środowiska naturalnego. Wiele argumentów, które powodują takie postrzeganie tworzyw sztucznych, jest dużym uogólnieniem. Są branże, w których plastik może być wbrew powszechnej opinii proekologiczny.

W jaki sposób plastik może być ekologiczny

Współczesna logistyka zapewnia drożność olbrzymiego łańcucha dostaw, który napędza gospodarkę światową oraz każdego kraju z osobna. Niestety przewóz towarów opiera się w głównej mierze na paliwach kopalnych. Plastik jednak może się przyczynić do lepszego wykorzystania przestrzeni ładunkowej, a co za tym idzie za zmniejszeniem liczby transportów. Zmniejszenie liczby transportów jest natomiast czynnikiem, który ma wpływ na mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Plastik wpływa na zmniejszenie liczby transportów ze względu na swoją małą masę w porównaniu np. do stali. Pojemniki plastikowe duże, mogą być nawet do kilkuset kilogramów lżejsze niż ich stalowe odpowiedniki.

Pojemniki plastikowe zamykane – idealne rozwiązanie w transporcie materiałów sypkich i ciekłych

Pojemniki plastikowe duże zamykane nadają się doskonale do przewożenia materiałów sypkich oraz ciekłych. Przede wszystkim mają one zdecydowanie lepsze właściwości, jeśli idzie o neutralność i odporność chemiczną. Wynika to z tego, że materiał, jaki jest używany do produkcji pojemników, może zostać dobrany i modyfikowany w zależności od tego, jaką substancję chcemy przewieźć. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż używanie pojemników stalowych które, nawet jeśli są początkowo odporne, to z czasem zawsze w jakimś stopniu zaczną ulegać korozji. Korozja i niszczenie pojemnika to nie jest jedyny problem. Korodująca stal reaguje z zawartą w zbiorniku substancją, przez co ją zanieczyszcza i zmienia skład chemiczny. Może się zdarzyć, że klient w niektórych wypadkach może uznać to za zniszczenie towaru z naszej winy.

Plastikowe palety

Oprócz pojemników podstawowym narzędziem logistycznym jest paleta. Obecnie najczęściej używamy europalet drewnianych. Używanie palet plastikowych ma jednak wiele zalet. Są one wbrew pozorom trwalsze niż paleta drewniana, przez co w obiegu pozostaje dłużej oraz jest lżejsza. Łatwiej jest je produkować i uzyskać standardowe wymiary. Jest to szczególnie istotne, wtedy kiedy mamy na naszym obszarze regały wysokiego składowania. Palety muszą wówczas idealnie pasować do przygotowanych dla nich miejsc paletowych.

Leave a comment