Skip to content Skip to footer

Jak zachować wartość numizmatów?

Numizmaty to pamiątki, które pochodzą z czasów przeszłych. Do tej grupy eksponatów zalicza się wszelakie środki płatnicze wykorzystywane w transakcjach handlowych. Głównie były nimi banknoty i monety. Numizmaty mają wartość nie tylko sentymentalną, ale i namacalną. By sprzedać pamiątkową monetę trzeba, udać się do skupu złotych monet.

Gdzie można spieniężyć numizmaty?

Numizmaty, głównie te kolekcjonerskie, można sprzedać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest poszukanie kupca na tak zwaną własną rękę. Wartościową, kolekcjonerską monetę można wystawić w Internecie na portalach społecznościowych i/lub portalach aukcyjnych. Najbardziej odpowiednimi i powszechnymi portalami sprzedażowymi są olx, allegro, sprzedajemy lub gratka. Jeżeli nie ma się pewności co do wartości posiadanego numizmatu, warto poradzić się specjalistów. Specjalistycznym miejscem, gdzie można spieniężyć posiadane dobra, a przy okazji oszacować wartość monety i doradzić się specjalistów w zakresie jej rzeczywistej wartości jest Skup złotych monet.

Czym zajmuje się skup złotych monet?

Jak już zostało pokrótce wspomniane, w skupie złotych monet pracują wykwalifikowani ludzie, którzy znają się na swojej robocie i wartości numizmatów. W większości przypadków personel skupu to numizmatycy z zawodu i zamiłowania. Ich pasją są bilony i banknoty z zamierzchłych czasów. Znają się na wartości monet, dzięki czemu są w stanie obiektywnie oszacować wartość numizmatów i doradzić, czy warto ją spieniężyć w chwili kiedy klient się do nich zgłosi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wartość monet z każdym dniem się zmienia. Wpływają na to wahania cen złota na rynku światowym. To jeden z czynników kształtujących aktualną cenę monety. Drugim czynnikiem jest stan monety. Im bardziej zadbany numizmat, tym większa jest jego cena. Należy wspomnieć, że poprzez sformułowanie zadbana moneta, należy rozmieć, bilon zachowany w stanie oryginalnym. Im bardziej eksponat ma zachowany wygląd sprzed lat, tym jest więcej warty. Jak zatem dbać o monety? Należy je przechowywać w woreczkach strunowych i w miejscu odpornym na zalania, nasłonecznienia i uszkodzenia mechaniczne. Monet nie należy mechanicznie i chemicznie czyścić, aby nie straciły swojego oryginalnego wyglądu i tekstury.

Leave a comment