Skip to content Skip to footer

Jak wybrać szkołę językową?

Zaczyna się kolejny rok szkolny, więc czas pomyśleć o wyborze szkoły językowej. Ze względu na pandemię, wiele z nich było do tej pory zamknięte i nie wszystkie zostaną otwarte. Poszukiwania trzeba rozpocząć na nowo. Czym się kierować, na co zwrócić uwagę?

Dlaczego język angielski jest ważny?

Nie ulega kwestii, że dobra znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna. Przede wszystkim jest to język używany w wielu państwach na całym świecie, więc podróże stają się znacznie łatwiejsze. Po drugie zdecydowana większość pracodawców bez względu na stanowisko wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.

W szkołach publicznych język angielski można opanować tylko na poziomie komunikacyjnym pozwalającym na „dogadanie” się w sytuacjach typowych, najczęściej związanych z podróżą, spotkaniami towarzyskimi. Bardzo często jest to niewystarczające.

Jak wybrać dobrą szkołę języka angielskiego?

Pozornie nie ma z tym problemu, bo jest ich bardzo dużo i mają różnorodną ofertę. Kwestią najważniejszą jest określenie własnych potrzeb. Do wyboru mamy kursy stacjonarne na różnych poziomach, kursy intensywne (nagły wyjazd za granicę) oraz kursy specjalistyczne pozwalające na opanowanie słownictwa charakterystycznego dla danej dziedziny, grupy zawodowej.

Dobra szkoła języka angielskiego oferuje wszystkie typy kursów, świadczy to o tym, że zatrudnia lektorów o najwyższych kwalifikacjach. Bardzo istotną kwestią jest, by w szkole zajęcia były prowadzone także przez native speakerów. Daje to możliwość prowadzenia konwersacji z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym, różnią się wymową oraz akcentem. To także okazja do pokonania stresu przed rozmawianiem po angielsku.

Wybierając kurs języka angielskiego należy zwrócić uwagę na liczebność grup. Jest to ważne ze względu nie tylko na epidemię koronawirusa, ale przede wszystkim na efektywność nauki. Optymalne to grupy nie przekraczające 10 osób, każdy z uczestników ma wtedy możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach.

Na koniec pozostaje sprawdzenie uprawnień szkoły, możliwości zdobycia międzynarodowego certyfikatu językowego. To bardzo ważne dla osób, które chcą studiować na uczelniach zagranicznych. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja szkoły. Przedzieranie się przez korki kilka razy w tygodniu zajmuje dużo czasu, warto więc poszukać dobrej szkoły w pobliżu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.

Leave a comment