Blog

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach kluczowa – w wielu aspektach życia. Chociażby starając się dostać wymarzoną pracę, zazwyczaj należy choć w stopniu komunikatywnym posługiwać się co najmniej jednym innym językiem, niż nasza ojczysta mowa. To dlatego już w przedszkolach (a nawet żłobkach) organizowane są dla dzieci zajęcia z języka angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego.

Jaki język obcy jest obecnie najważniejszy?

Nie da się ukryć, że od wielu lat na rynku pracy, prym wiedzie znajomość języka angielskiego. Jeśli ktoś jest ze starszego rocznika, to prawdopodobnie ani w szkole średniej ani na studiach nie uczył się tej mowy zagranicznej. W poprzednich dekadach stawiano na naukę języka rosyjskiego czy też niemieckiego. Język angielski stał się popularny po upadku ZSRR, nastaniu kapitalizmu i globalizacji. W większości firm o charakterze międzynarodowym, językiem korporacji jest właśnie język angielski. Jak zatem nauczyć się go, kiedy ma się już trochę lat na karku i zero wcześniejszego doświadczenia z tą tematyką?

Początki nauki języka obcego

Osoby, które chcą podszkolić swój język angielski, zazwyczaj zapisują się na kursy dla zaawansowanych. Początkujący uczniowie powinni znaleźć zajęcia dla osób, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z tym językiem. Fajnie, jeśli ma się możliwość odbywania indywidualnych korepetycji. Największe efekty osiąga się, kiedy nasz lektor jest native speakerem. Nie da się ukryć, że początki są wtedy znacznie trudniejsze – nie ma jak za bardzo porozumieć się z drugą stroną, jednak właśnie poprzez wyjście ze swojej strefy komfortu, można nauczyć się najwięcej. Doskonałym patentem na naukę języków obcych, w tym języka angielskiego, jest przestawienie wszystkiego, co się ma na ten właśnie język. Co to oznacza? Wszystkie aplikacje w telefonie, czy powiadomienia w komputerze, czy też na naszych kanałach social media powinny zostać ustawione na opcję języka obcego. Warto również oglądać seriale zagraniczne bez lektora czy napisów, sięgać po książki czy słuchowiska w języku obcym. Obecnie znaleźć można naprawdę wiele audiobooków, które są właśnie po angielsku. Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację i wykupić miesięczny abonament.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *