Blog

Nauka języka angielskiego jest procesem ciągłym, podobnie jak w przypadku innych kompetencji. Raz nauczone i nieutrwalane po pewnym czasie zanikają. Z tego względu zdanie egzaminu nawet z najlepszymi wynikami nie gwarantuje, że po dwóch latach umiejętność posługiwania się językiem będzie na tym samym poziomie.

Język angielski – kiedy najlepiej zacząć jego naukę?

Oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Rodzice, którzy dbają o przyszłość swoich dzieci i chcą zapewnić im jak najlepszy start, zapisują już przedszkolaki na kurs angielskiego. I jest to bardzo dobra decyzja, ponieważ w tym wieku dzieci bardzo łatwo chłoną wiedzę, którą zdobywają poprzez zabawę. Nauka języka w tym wieku także doskonale wpływa na rozwój mózgu, szczególnie pobudza jego szarą strefę, która ułatwia także przyswajanie innych informacji.

Kolejnym etapem jest nauka języka w szkole, ale skoncentrowana jest głównie na osiągnięciu dobrych wyników na egzaminie, umiejętność posługiwania się językiem angielskim zepchnięta jest na dalszy plan. Z tego względu wielu uczniów nadal uczęszcza na dodatkowe zajęcia językowe.

Język angielski – jak zwiększyć efektywność nauki?

Szkoły językowe prowadzą zajęcia raz lub dwa razy w tygodniu, to stanowczo za mało, by osiągnąć biegłą znajomość języka. Trzeba także skorzystać z dodatkowych możliwości, które pozwalają na ciągły kontakt z językiem i poznawanie jego niuansów.

Bardzo dobre efekty przynosi oglądanie filmów w wersji oryginalnej bez dabingu, słuchanie piosenek, czytanie prasy anglojęzycznej. Dzięki takim działaniom można znacznie poszerzyć nie tylko słownictwo, ale także poznać różne niuanse językowe. Wyraz użyty w różnych kontekstach może mieć zupełnie inne znaczenie.

Dlaczego ciągle trzeba się uczyć języka?

Przede wszystkim dlatego, że nauka nieustannie stymuluje komórki mózgowe do pracy i dzięki temu mózg jest stale aktywny i wolniej się starzeje.

Na początkowym etapie nauki języka angielskiego uczymy się jego podstaw i zdobywania umiejętności porozumiewania się nim w typowych sytuacjach. Biegłe jego opanowanie ułatwia opanowanie słownictwa charakterystycznego dla wybranych dziedzin wiedzy, np. medycyny, techniki, budownictwa. W razie konieczności wystarczy wybrać odpowiedni kurs indywidualny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *