Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzuje się ekran ciekłokrystaliczny LCD Direct LED?

Nowoczesne ekrany ciekłokrystaliczne LCD Direct LED zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie zalety ma oryginalny ekran ciekłokrystaliczny LCD Direct LED i czy w rzeczywistości warto na niego postawić.

Jakie największe zalety?

Największym atutem ekranów LCD Direct LED jest rewelacyjny kontrast. Dzięki nowoczesnej technologii LED bez problemu można stłumić podświetlenie, dlatego też zdecydowanie łatwiej jest uzyskać satysfakcjonującą czerń. Przy zaawansowanym podświetleniu Direct LED nie ma również problemów z wypalaniem obrazu.

Olbrzymim atutem ekranów ciekłokrystalicznych LCD Direct LED jest bardzo wysoki poziom jasności. Możliwe jest to do osiągnięcia, dzięki diodom LED. Plusem jest także mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jest to najlepsza alternatywa dla ekranów LCD z podświetleniem CCFL.

Jakie wady?

Ekran ciekłokrystaliczny LCD Direct LED oferuje zdecydowanie mniej szczegółów w ciemniejszych scenach. Wynika to oczywiście z tego, że liczba diod LED jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do 1920 x 1080 pikseli.

Dla wielu użytkowników problemem może okazać się również prześwietlenie. Przy dużej rozdzielczości może pojawić się chmura światła wokół krawędzi na ciemnym tle. W starszych ekranach pojawiają się gorsze kąty widzenia. Przy oglądaniu filmów pod sporym kątem mogą stopniowo ginąć kolory i tracony jest kontrast.

Nie można zapominać również o tym, że ekran ciekłokrystaliczny LCD z podświetlaniem Direct LED jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Mowa tutaj oczywiście o ekranach, które oferują przyciemnienie obrazu w wybranych segmentach.

Alternatywne wyświetlacze TN

TN to popularne ekrany ciekłokrystaliczne Twisted Nematic, które cieszą się dużym zainteresowaniem w aplikacjach o stosunkowo niskim koszcie. Ekrany TN wykorzystywane są również wszędzie tam, gdzie liczy się niewielkie zużycie energii.

Nowoczesną technologię TN bez problemu można połączyć z TFT, dzięki czemu można uzyskać aktywny wyświetlacz matrycowy. Olbrzymia popularność ekranów TN wynika z bardzo atrakcyjnej ceny i dużej dostępności.

Ekrany ciekłokrystaliczne dostępne są w ofercie Unisystem.

Leave a comment