Skip to content Skip to footer

Czy warto kupić monitor OLED do gier?

Monitor OLED znany jest przede wszystkim z bardzo wysokiej jakości obrazu. Bardzo duża liczba użytkowników zastanawia się zatem czy produkt będzie dobrym rozwiązaniem do gier. Jakie są jego najbardziej istotne zalety?

Częstotliwość odświeżania

Należy mieć świadomość, że użytkownicy w pierwszej kolejności cenią częstotliwość odświeżania. Jest ona mierzona w hercach. W najprostszym możliwym ujęciu polega na pomiarze czasu aktualizacji ekranu w tej samej sekundzie.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obraz, który dana osoba widzi na ekranie nie jest stały. Miga z tak dużą prędkością, że ludzkie oko nie jest w stanie tego wychwycić. Trzeba zaznaczyć, że dobra częstotliwość odświeżania zaczyna się od 144 Hz. Oczywiście takim parametrem mogą się poszczycić gamingowe monitory OLED.

Czas odpowiedzi

Jest to kolejny aspekt, który biorą pod uwagę użytkownicy. Warto wiedzieć, że wspomniany parametr jest wyrażany w ms (milisekundach). Jego celem jest z kolei zmierzenie, jak szybko piksel zmieni się z białego w czarny i odwrotnie.

Dla grających użytkowników bardzo istotne znaczenie ma fakt, by czas odpowiedzi wynosił 1 ms. Jeżeli dana osoba będzie widziała ślady, zostaną całkowicie zaburzone wrażenia z gry. Zdecydowana większość monitorów dostępnych na rynku posiada czas reakcji wynoszący 5 ms. Wysokiej jakości modele OLED mogą się poszczycić czasem odpowiedzi na poziomie 1 ms.

Technologie G-Sync i FreeSync

Bardzo istotne znaczenie mają także technologie G-Sync i FreeSync. Eliminują one ewentualne problemy z migotaniem (zmiana światła), jąkaniem (spadek liczby klatek na sekundę) czy łzawieniem (zniekształcenia graficzne). Należy mieć świadomość, że wysokiej jakości monitor oled jest wyposażony w wspomnianą technologię.

Omawiany model wyróżnia się także doskonałą jakością obrazu.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są to jedyny panele na rynku oferujące czystą czerń, a także idealne odwzorowanie kolorów. Nie można oczywiście zapomnieć, że rozdzielczość panelu OLED wynosi 4K. Podejmując decyzję o wyborze monitora konieczne jest także uwzględnienie zużycia energii. Omawiany rodzaj monitorów jest niezwykle wydajny. Nie jest rekomendowane sugerowanie się tylko i wyłącznie ceną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.

Leave a comment