Blog

Czas pandemii to trudny okres w życiu mieszkańców planety. Ale przymusową izolację można wykorzystać na naukę języków obcych, znajomość których całkowicie może zmienić naszą sytuację na rynku pracy. Metody nauczania zdalnego są coraz bardziej skuteczne, tak więc nauka języka niemieckiego online to sprawdzony sposób na radykalną poprawę kompetencji językowych.

Nauka języka niemieckiego – czy warto?

W świecie opanowanym przez języka angielski wydawać by się mogło, że język niemiecki to instrument możliwy do wykorzystania w ograniczonym zakresie, głównie na terenie Europy w Niemczech, Austrii oraz niektórych kantonach Szwajcarii. Nawet jeśli rzeczywiście zasięg geograficzny języka niemieckiego nie może równać się z językiem angielskim, to dla Polski i jej mieszkańców sąsiadujących z niemieckimi landami mniej lub bardziej zaawansowana znajomość niemieckiego to otwarcie na tamtejszy rynek pracy.

Przygotowanie językowe niezbędne do podjęcia pracy jest związane z rodzajem wykonywanego zawodu. Czasem od kandydatów wymaga się jedynie podstaw w zakresie porozumiewania się w sytuacjach życia codziennego. W przypadku perspektywy zatrudnienia w urzędach, korporacjach, szpitalach wymaga się poziomu C1 zaawansowany lub C2 biegły. Podobnie dobrą znajomością niemieckiego powinni wykazywać się kandydaci na studentów niemieckich uczelni.

Jak nauczyć się języka niemieckiego?

Podejmując decyzję o wyborze kursu językowego, warto wiedzieć więcej na temat mechanizmów, które pozwalają człowiekowi uczyć się języków. Z obserwacji otoczenia wiemy, że są osoby, które bardzo szybko uczą się nowych słówek i równie szybko zaczynają mówić oraz przeciwnie – są wśród nas ludzie, którym mimo wkładanego wysiłku i poświęcanego czasu niełatwo przychodzi mówienie w innym języku. Od czego to zależy?

Predyspozycje językowe na pewno nie zależą od płci, wyksztalcenia, poziomu inteligencji ani też nie mają związku z wykonywanym zawodem. Naukowcy badający procesy myślowe oraz nauczyciele języków są zgodni co do tego, że dla skuteczności nauki nowego języka największe znaczenie mają:
• Wiek;
• Motywacja i wewnętrzne nastawienie;
• Znajomość jednego lub więcej języków obcych;
• Ilość czasu poświęcana na naukę;
• Systematyczność.

Czy nauka języka niemieckiego online to dobry wybór?

Kursy języka niemieckiego można wykupić w szkołach językowych stacjonarnych oraz online. Uczęszczanie na zajęcia wymaga często dojazdów na określoną godzinę, a to z kolei wymusza dobrą organizację dnia. W praktyce najczęściej oznacza to podporządkowanie lekcjom znacznej liczby naszych zajęć, a bywa i tak, że konieczność rezygnacji z niektórych z powodu braku czasu.

Nauka języka niemieckiego online to sposób przede wszystkim wygodny. Sami decydujemy w jaki tempie się uczymy. Nagrane lekcje można odtwarzać w dowolnym czasie z urządzeń stacjonarnych bądź mobilnych. Niektóre rodzaje kursów oferują zestawy lekcji nagranych oraz możliwość nauki w kontakcie z native speakerami, czyli lektorami języka niemieckiego, dla których język niemiecki jest językiem narodowym.

W czasach pandemii nauka online jest bezpieczna. Dodatkowo kursy online zazwyczaj kosztują mniej, niż konwencjonalne kursy w szkołach językowych stacjonarnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Structura.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *