Skip to content Skip to footer

Wady i zalety wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne, czyli tak zwane LCD, już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Podobnie, jak wszystkie urządzenia, w których stosowane są nowoczesne technologie posiadają oczywiście swoje wady i zalety. Czy warto zdecydować się na zakup monitora lub telewizora LCD?

Wyświetlacz LCD – zalety

Wyświetlacze LCD posiadają szereg zalet, dzięki którym są chętnie wybierane. Jedną z najważniejszych z całą pewnością jest bardzo dobra rozdzielczość, która w modelach wysokiej jakości może znacznie przewyższać rozdzielczość wyświetlaczy plazmowych.

Wyświetlacze LCD są również doceniane za wierne odtwarzanie kolorów. Zarówno na monitorach, jak i w telewizorach, w których została zastosowana ta technologia, obrazy prezentują się bardzo realistycznie, a kolory są odpowiednio nasycone.

Należy również zwrócić uwagę na energooszczędność tego typu monitorów. Zużywają one zdecydowanie mniej prądu niż innego typu wyświetlacze, dzięki czemu pozwalają na obniżenie rachunków za prąd, a także są bardziej przyjazne dla środowiska.

Wyświetlacz LCD – wady

Pomimo szeregu zalet, wyświetlacze LCD posiadają oczywiście również pewne wady. Najczęściej zauważaną jest z całą pewnością ich cena. Porównując telewizory czy monitory podobnej wielkości i o podobnych parametrach można zauważyć, że te w których zastosowana jest technologia LCD są w dalszym ciągu nieco droższe od pozostałych.

Większość kolorów w wyświetlaczach LCD jest bardzo dobrze odwzorowywana, natomiast mają one niestety problem z wyświetleniem czerni, a także z właściwym kontrastem. Może się to przekładać między innymi na zmniejszenie wyrazistości i głębi pozostałych kolorów.

Wyświetlacz LCD – przede wszystkim jakość

Należy pamiętać o tym, że na jakość wyświetlanego obrazu znaczny wpływ ma jakość zastosowanych komponentów oraz precyzja wykonania. Ze względu na to, chcąc zakupić wyświetlacz, który będzie zapewniał wysoką rozdzielczość oraz wierne odwzorowanie kolorów należy zwrócić uwagę na całokształt jego wykonania.

Praktycznie wszystkie nowoczesne technologie są ciągle rozwijane, dlatego w nowych wyświetlaczach LCD można liczyć na zdecydowanie lepsze parametry, niż w tych wyprodukowanych jeszcze kilka lat temu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Leave a comment