Skip to content Skip to footer

Wszystko o druku sublimacyjnym

Drukowanie sublimacyjne jest coraz popularniejszą metodą na ozdabianie i personalizowanie ulubionych ubrań lub przedmiotów. W dzisiejszych czasach, kiedy tak bardzo podkreśla się indywidualizm, każdy chce mieć jakiś przedmiot, który będzie kojarzył się z czymś lub kimś dla niego ważnym.

Jak odbywa się drukowanie sublimacyjne?

Pierwszym krokiem przed umieszczeniem druku sublimacyjnego na koszulce jest wydrukowanie ilustracji, zdjęcia lub tekstu na papierze transferowym, za pomocą specjalnych tuszów. Na tym etapie najważniejsze jest, aby obraz był przygotowany jak należy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku grafik, które składają się z pikseli. Zwrócić należy również uwagę na rozdzielczość ilustracji.Druk sublimacyjny nazywany jest także drukiem pośrednim, ponieważ papier transferowy pośredniczy pomiędzy plikiem graficznym a przedmiotem, na którym ma być umieszczony nadruk. Kolejnym etapem jest włożenie zadrukowanego papieru do prasy termotransferowej. Dociska go ona do podłoża i w ten sposób powstaje druk sublimacyjny na tkaninach. Za pomocą sublimacji, czyli przejścia ze stanu ciekłego w stan gazowy, cząsteczki barwnika przenikają do struktury podłoża jako gaz. Dzięki temu nadruk jest trwały i sprawia wrażenie jakby był wewnątrz przedmiotu.

Sublimacja na koszulkach – na jakim materiale sprawdzi się najlepiej?

Najlepiej wychodzi druk sublimacyjny na tkaninach, które mają sporą zawartość poliestru. Im więcej tym lepsza będzie jakość druku i barwy kolorów. Najładniej wychodzi sublimacja na koszulkach jasnych, a zwłaszcza białych. Nie można tez na ciemnych tkaninach stosować jasnych motywów.

Zalety drukowania sublimacyjnego

Druk sublimacyjny stosuje się praktycznie w każdej sytuacji i nie matu znaczenia, czy na koszulce chce się umieścić prosty napis, czy skomplikowaną grafikę. Dzięki tej technice osiągnąć można bardzo wyraziste kolory i ostre kontury. Druki sublimacyjne na tkaninach są bardzo trwałe, nie blakną ani się nie wykruszają, nawet po kilkakrotnym praniu.Druk sublimacyjny na tkaninach jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, takie jak choćby opady deszczu lub śniegu.Barwniki do druku sublimacyjnego są produkowane na bazie wody i dzięki temu są bezpieczne i ekologiczne.

Leave a comment