Skip to content Skip to footer

Czy leasing oprogramowania jest możliwy?

Ceny niektórych programów mogą sprawić, że młody przedsiębiorca zaczyna myśleć o porzuceniu swojego pomysłu na biznes i powrót na bezpieczny i niewymagający inwestycji etat. W takiej sytuacji warto się zastanowić czy nie uratuje nas leasing sprzętu komputerowego, który jest coraz popularniejszy i który posiada wiele zalet.

Leasing – czy to pozwala zoptymalizować podatki?

Zawarcie umowy leasingowej w oparciu o leasing operacyjny pozwala odliczać opłatę wstępną, raty leasingowe oraz finalny i opcjonalny wykup od podstawy służącej do wyliczenia podatku dochodowego. Sprawia to, że leasing oprogramowania staje się znacznie ciekawszym finansowo rozwiązaniem. Mamy też dużą elastyczność w wyborze okresu na który chcemy wyleasingować sprzęt. Większość firm proponuje od 18 do 60 miesięcy. Po naszej stronie zostaje kwestia wyboru rozwiązania najbardziej dla nas opłacalnego. Najkrótszy czas oznacza, że właściwie będziemy mieli możliwość otrzymania nowego sprzętu nim poprzedni nie zdąży się jeszcze zestarzeć. A w zależności od branży, szybki komputer i najnowsze oprogramowanie to czynniki decydujące o sukcesie lub porażce biznesu.

Leasing na sprzęt komputerowy – szczegóły

W leasing komputera możemy wziąć właściwie wszystko potrzebne do pracy. Od myszki po specjalistyczne oprogramowanie, a nawet serwery. Warto na początku przemyśleć co rzeczywiście będzie nam potrzebne, gdyż podpisana umowa na leasing sprzętu komputerowego nie będzie przewidywała dobierania podzespołów. A konieczność zakupu dodatkowego monitora czy serwera z pewnością będzie dla nas ogromnym i niepotrzebnym obciążeniem.

Leasing na sprzęt komputerowy – dla kogo jest przeznaczone to rozwiązanie?

Na pewno warto rozważyć tę opcję, gdy nasz biznes jest młody i raczkuje. Zamiast wydawać kilkanaście tysięcy złotych na sprzęt, co bardzo obciąży nasz budżet, możemy pomyśleć o jednej małej i zgrabnej racie leasingowej. Drugim aspektem, który należy rozważyć, jest kwestia mocy obliczeniowej. Sprzęt komputerowy starzeje się bardzo szybko, w tej sytuacji możliwość oddania starego sprzętu i wyleasingowanie nowych, wydajnych komputerów i serwerów brzmi bardzo atrakcyjnie. Komputery tracą na wartości, wobec tego zakup sprzętu i jego późniejsza sprzedaż przy wymianie niekoniecznie musi być dla nas finansowo korzystna.

Wspomniane powyżej korzyści podatkowe również przemawiają na korzyść tego rozwiązania.

Podsumowując, leasing oprogramowania z pewnością posiada wiele zalet, dlatego przed podjęciem finalnej decyzji w kwestii naszej firmy, warto go rozważyć i przeanalizować.

Leave a comment