Blog

Praktycznie w każdym mieście wiaty przystankowe wyglądają nieco inaczej. Niemniej jednak, różnice te przeważnie są kosmetyczne i dotyczą kolorów lub drobnych cech konstrukcyjnych. Obecnie bowiem większość wiat tworzona jest wedle bardzo podobnego wzorca.

Materiał do budowy wiat przystankowych

Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażano sobie, aby do budowy wiaty przystankowej nie wykorzystać betonu. Dzisiaj natomiast, wykorzystywany jest on bardzo rzadko. Materiał ten zastąpiony został przez stal, która okazała się być po prostu lepsza pod bardzo wieloma względami.

Przede wszystkim, konstrukcje stalowe zdecydowanie łatwiej wybudować niż konstrukcje betonowe. Co więcej, przeważnie budowa generuje mniejsze koszty. Jakby tego było mało, stal jest powszechnie uważana za bardziej estetyczną. Dlatego też, stalowe wiaty przystankowe uważane są po prostu za ładniejsze od betonowych.

Stal i szkło

Rzecz jasna, stal stanowi jedynie konstrukcję wiaty, jej ściany natomiast są wypełnione innym materiałem. Przeważnie po prostu wstawiane są tam szklane szyby. Niemniej jednak, nie można wykorzystać w tym przypadku pierwszego lepszego szkła. Niegdyś nie dbano za bardzo o jakość szkła na przystankach, co kończyło się ciągłym wybijaniem szyb. Obecnie jednak, przeważnie szkło instalowane w wiatach przystankowych jest hartowane i grube, przez co rozbicie szyby nie jest już tak proste.

Ponadto, wydaje się, że równie często co szkło wykorzystuje się dzisiaj pleksi, czyli materiał, który nie sposób rozbić. Niemniej jednak, szklane ściany wiat przystankowych prezentują się lepiej, przez co wciąż są zdecydowanie popularniejsze.

Co musi się znaleźć na przystanku?

Wiaty przystankowe pełnią oczywiście jasno określoną funkcję. Z racji tego, muszą one posiadać miejsce na pewne rzeczy, które znaleźć muszą się na każdym przystanku. Chodzi tu między innymi o gablotę, w której umieszczany jest rozkład jazdy autobusów czy też tramwajów lub trolejbusów. Ponadto, na przodzie wiaty powinna znajdować się przestrzeń na nazwę przystanku.

Warto również zauważyć, że obecnie większość przystanków posiada także gabloty reklamowe. Wydaje się, że są one dzisiaj właściwie niezbędne, gdyż reklamy na wiatach przystankowych stały się niezwykle popularne. Niewątpliwie, z przystanków każdego dnia korzystają setki, a w większych miastach nawet i tysiące osób. Nie dziwi więc, że posiadanie reklamy na przystanku jest tak pożądane.

Źródłem artykułu jest: https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/