Wynajem busa wydaje się być atrakcyjną opcją, kiedy trzeba przewieźć większą liczbę osób – zwykle jest tańszy niż jazda prywatnymi samochodami w kilku grupach, bo koszty dzielą się na większą liczbę osób. Poza tym pozwala na zebranie większej liczby osób w jednym miejscu i wspólną podróż. Koszt wynajmu busa to jednak nie tylko paliwo. Co jeszcze wypływa na cenę?
Czas najmu i odległość
Wynajmowanie busa na dłuższy czas zwykle jest bardziej opłacalne, ponieważ wówczas zwykle można uzyskać lepszą ofertę, często pojawia się również możliwość jej negocjacji. Z kolei wybierając się w dłuższe podróże trzeba się liczyć z tym, że niektóre firmy podniosą koszt wynajmu busa lub doliczą dodatkowe koszty – to jest po prostu większe prawdopodobieństwo uszkodzeń, większe zużycie, pojawia się ewentualna konieczność sprowadzenia niesprawnego pojazdu z daleka.
Wyposażenie i klasa pojazdu
Wynajem busa o wyższej klasie jest droższy z oczywistych powodów – za komfort podróży często więcej się płaci. Jeśli zależy nam na dodatkach w postaci fotelików dziecięcych, bagażników na dachu itp., to niestety może się okazać, że wynajem busa również będzie droższy.
Ubezpieczenie
Im więcej opcji w ubezpieczeniu, tym staje się ono droższe, a więc rośnie też koszt wynajmu busa. Jednakże jest to coś, na czym nie powinno się oszczędzać – w przypadku wypadku czy awarii pojazdu ubezpieczenie jest gwarantem zabezpieczenia finansowego, a jeśli będzie niedostateczne, to prawdopodobnie zapłacimy więcej niżbyśmy zapłacili za ubezpieczenie.