Blog

Folia pęcherzykowa to niezwykły produkt. Dlaczego? Po pierwsze stanowi świetną ochronę dla przewożonych towarów, a po drugie ma właściwości antystresowe. Chyba każdy z nas bawił się taką folią – przebijał pęcherzyki powietrza swoimi palcami. Ustanowiono nawet Dzień Doceniania Folii Bąbelkowej, z racji jej zalet. Warto zatem sprawdzić, kiedy takie tworzywo pojawiło się na rynku.

Początki folii pęcherzykowej

Zastanawiacie się, kto wynalazł taką folię? Okazuje się, że zrobili to inżynierowie pochodzący z Ameryki Północnej. Był rok 1957, kiedy Marc Chavannes i Alfred Fielding wzięli dwa arkusze zasłony prysznicowej, a następnie przepuścili je przez tzw. zgrzewarkę. W ten sposób doprowadzili do tego, że powstała, mająca ciekawą teksturę, tapeta (widać było wewnątrz wyraźne pęcherzyki powietrza). Jednak dopiero z czasem owa folia pęcherzykowa zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością. Szczególnie gdy odkryto, jakie będzie jej najlepsze przeznaczenie. Dzisiaj jest ona szeroko dostępna i co ważne, w różnej postaci (producent folii bąbelkowej przekazuje ją do sklepów np. w formie woreczków, kopert i rolek).

Rodzaje folii i jej zalety

Produkcja folii bąbelkowej przeprowadzana jest w taki sposób, że gotowy materiał jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia ludzi i bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego. Nie powinno to jednak dziwić. Do produkcji stosuje się przecież polietylen, czyli surowiec, który można łatwo poddać recyklingowi. Ma on liczne zalety. Charakteryzuje się m.in.: właściwościami amortyzującymi i termoizolacyjnymi. Jest poza tym przeźroczysty, elastyczny, odporny na wodę, kurz oraz pył.

Jeżeli chodzi o rodzaje folii pęcherzykowej, to mamy na rynku produkty cienkie (tzw. super light), średnie (light), standardowe oraz silne (strong). Różnią się one oczywiście liczbą warstwa, grubością, a także wielkością samych bąbli. To trzy podstawowe parametry, na jakie należy zwracać uwagę podczas kupowania folii. Co ciekawe, jest pewien producent folii bąbelkowej, który proponuje klientom wydajne, oryginalne, bardzo ciasno owinięte rolki łącznie z odpowiednim urządzeniem mechanicznym służącym do pompowania powietrza!

Produkcja folii bąbelkowej – skomplikowany proces

Nie będziemy tutaj dokładnie opisywać wszystkich etapów produkcji. Wspomnimy tylko, że to trudna, wymagająca umiejętności oraz cierpliwości, procedura. Na szczęście obecnie odbywa się ona szybciej i sprawniej, za pomocą nowoczesnych technologii i maszyn. Jednak, aby produkcja wielowarstwowej folii mogła się rozpocząć, potrzebne są właśnie niewielkie granulki żywicy polietylenowej, dzięki którym uzyska się sprężysty materiał.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *