Skip to content Skip to footer

Znaczenie działek komercyjnych w Katowicach

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ściśle określa, gdzie może powstać dom jednorodzinny, zakład przemysłowy czy sklep. Odnosi się to zarówno do mniejszych i większych miast jak i osad wiejskich. Możemy więc zostać właścicielami działek budowlanych jak i komercyjnych.

Działka komercyjna – co to właściwie znaczy?

Mianem tym określa się działkę, która ma służyć inwestycjom generującym zyski ich właścicielom. Nie znaczy to jednak, że mamy na niej otworzyć swój biznes. Równie dobrze może to być budynek, który będziemy wynajmować firmie, która w tym miejscu zlokalizuje swój sklep, restaurację, czy innym punkt usługowy.

Działki komercyjne w Katowicach nie mogą natomiast służyć zabudowie jednorodzinnej, ale możemy, np. wybudować hotel. Czy działkę komercyjną można przekwalifikować na zwykłą budowlaną? Nie zawsze jest to możliwe. O przeznaczeniu działek w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego decydują specjalne komisje. Owszem, mogą tam zajść pewne zmiany, ale nie w każdym przypadku.

Działki komercyjne w Katowicach – gdzie mogą się znajdować?

Lokalizacja tego rodzaju działek może być bardzo rożna. Mogą przede wszystkim znajdować się w najważniejszych miejscach miasta, np. w centrum, gdzie przewiduje się różnego rodzaju punkty usługowe, jak na przykład restauracje.

Równie dobrze mogą to także być obrzeża miasta, gdzie na przykład przewiduje się powstanie nowych mieszkań na wynajem, zakładów przemysłowych czy magazynów. Z czasem te miejsca mogą stać się w pełni zurbanizowane.

Czy to droga inwestycja?

Działki komercyjne w Katowicach mogą zdecydowanie różnić się w cenach, ale wpływ ma na to co najmniej kilka czynników. Na pewno ważna jest sama lokalizacja. Te w centrum na pewno będą droższe od tych znajdujących się w mniej ważnych częściach miasta.

Ich cena jest również uzależniona od wielkości działek komercyjnych w Katowicach. Te przeznaczone pod zabudowę dla magazynów czy zakładów przemysłowych są znacznie większe, a tym samym wzrasta także wartość. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że są one właśnie nastawione na późniejsze zyski.

Leave a comment