Polacy prowadzący swoje firmy we Włoszech, często mają problem z osobami, które w terminie nie płacą swoich należności. Zdarzają się nawet i tacy kontrahenci, którzy po wykonaniu określonych usług przez firmę – na dobre znikają, zapominając o spłacie zaległych faktur. Co wówczas można zrobić w takiej sytuacji? Czy bez znajomości języka oraz lokalnego prawa jest szansa na odzyskanie długu? Gdzie powinien zgłosić się taki przedsiębiorca po pomoc? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi poniżej.
Windykacja Włochy – jak to wygląda w praktyce?
Analizując włoskie prawo oraz dostępne narzędzia, po które może sięgnąć wierzyciel we Włoszech, szybko można stwierdzić, iż dochodzenie roszczeń na terenie Włoch jest bardzo zbliżone do tego jak wygląda to w Polsce. Wierzyciel może bowiem skorzystać z drogi sądowej, jak i pozasądowej, by znaleźć wierzyciela i zmusić go do spłaty długu. Wiele osób działa samodzielnie w tej kwestii lub z pomocą profesjonalnych i sprawdzonych kancelarii polskich, których na terenie Włoch nie brakuje.
Windykacja należności we Włoszech – gdzie zwrócić się po pomoc?
Polacy, którzy mieszkają we Włoszech od niedawna i którzy jeszcze nie znają języka włoskiego, powinni pierwsze kroki skierować do dobrych, polskich kancelarii znajdujących się na terenie Włoch, które działają bardzo skutecznie w takich sprawach. Wiele z nich nawet współpracuje na co dzień z zewnętrznymi firmami windykacyjnymi, dzięki czemu znalezienie dłużników jest jeszcze szybsze i prostsze. Ponadto, już na pierwszej wizycie można liczyć na sporo cennych wskazówek i informacji, które pomogą wierzycielom obrać konkretny plan działania. W przypadku zlecenia prowadzenia sprawy od razu kancelarii – trzeba się liczyć z tym, iż prowizje we Włoszech w takim przypadku zaczynają się od około 1% od całej kwoty długu. Jeżeli klient chce skierować sprawę do sądu, koszty oczywiście są większe.
Windykacja Włochy – czy wierzyciel ma duże szanse na odzyskanie długu?
Windykacja należności we włoszech powinna odbywać się wielotorowo. We Włoszech wierzyciele mogą skorzystać z wielu narzędzi, by dochodzić swoich praw. Oprócz zatrudnienia fachowego pełnomocnika (adwokata), można także zgłosić się do firmy windykacyjnej, która również może działać samodzielnie, by zmusić w pewien sposób dłużnika do spłaty wierzytelności. Wiele osób nawet nie chce kierować sprawy do sądu, dlatego też, albo korzysta z tego rozwiązania albo wybiera polubowne załatwienie sprawy i zgadza się np. na spłatę długu w ratach.