Blog

Polskie prawo robi się coraz bardziej skomplikowane dla większych, jak i mniejszych spółek. Niestety, ale firmy dopada coraz to większa liczba obowiązków prawnych. Wówczas potrzeba rozmów z doświadczonym prawnikiem, który pomoże w licznych sprawach prawnych, poratuje dobrą radą oraz wesprze zawodowo działalność.

Jakie zagadnienia obejmuje obsługa prawna spółek?

Zakres obowiązków prawników uzależniony jest od potrzeb klienta, ponieważ to on określa, kiedy i w jakich sprawach będzie się z nimi kontaktował. Najczęściej występujące usługi świadczone w zakresie obsługi prawnej spółek to:
– porady prawne związane z różnymi trudnymi do rozwiązania kwestiami,
– przygotowywanie umów, regulaminów oraz statutów spółki,
– opiniowanie umów od firm zewnętrznych,
– prowadzenie spraw sądowych,
– reprezentacja Klienta w kontaktach z władzami, administracją oraz dłużnikami,
– windykacja wierzytelności,
– ogólna obsługa prawna spółek (zakładanie, rejestracja, rozwiązywanie, likwidacja, przekształcanie czy ich podział). Obsługa prawna spółek obejmuje całość zagadnień prawnych, dodatkowymi kwestiami jest monitoring zmian w prawie polskim prowadzony na bieżąco oraz udzielanie porad.

Czy warto korzystać z obsługi prawnej?

W Polsce jest to niecodzienne zjawisko, większość firm stara sobie radzić na własną rękę, jednak w krajach Unii Europejskiej sytuacja wygląda inaczej. Tam każda decyzja dotycząca spółki konsultowana jest i podejmowana wraz z zaufanym prawnikiem. W Polsce z adwokata korzystają firmy jedynie wtedy, gdy mają nierozwiązywalny problem, a i tak jest to decyzja ostateczna. Na szczęście świadomość naszego narodu cały czas wzrasta i coraz częściej przedsiębiorstwa oszczędzają swój czas, korzystając z pomocy prawników. Znajdując się w kłopotliwej sytuacji, nie należy tej wizyty odwlekać w nieskończoność, są bowiem sprawy, które eskalują i kolejno, nawet najbardziej doświadczony prawnik nie będzie w stanie ich rozwiązać. W tym momencie kancelarie adwokackie oferują bardzo dobre rozwiązania w zakresie obsługi prawnej spółek. Umowa może być podpisana na zasadzie outsourcingu i rozliczana na podstawie faktur, przedsiębiorca sam ustala zakres wykonywanych dla niego usług oraz rodzaj kontaktu, jaki preferuje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *