Blog

Węgliki spiekane pozwalają na bardzo szerokie możliwości obróbcze. W wyniku łączenia z innymi materiałami możliwe jest tworzenie wielu elementów konstrukcyjnych czy narzędzi, które w wyniku zużycia trafiają na złom węglika spiekanego. Następnie są przetwarzane i wykorzystywane na nowe sposoby. Można je lutować, kleić, skręcać przy pomocy śrub i zaciskać, a także prasować czy kurczyć. Na skup węglika spiekanego trafiają zarówno materiały powstałe w wyniku łączenia z metalami, jak i tworzywami sztucznymi.

Lutowanie węglików spiekanych

Węgliki spiekane podlegają lutowaniu. Ten sposób łączenia można zastosować na przykład do odpowiednio przygotowanych elementów konstrukcyjnych wykonanych z ze stali. Warto przy tym zwrócić uwagę na ukształtowanie elementów z węglików spiekanych, dzięki czemu będzie ono mogło być we właściwy sposób przystosowane do lutowania. W porównaniu do konstrukcji stałej, węgliki spiekane wykazują rozszerzalność cieplną mogącą równać się zaledwie tego typu wartości dla stali. Elementy powstałe z lutowania węglików spiekanych i stali również trafiają na skup węglika spiekanego.

Klejenie i kurczenie węglików spiekanych

Węgliki spiekane można również sklejać z innymi tworzywami. Powierzchnia klejenia powinna zostać jednak wcześniej odpowiednio obrobiona oraz posiadać mechanicznie nadaną szorstkość. Ważny jest również rodzaj zastosowanego kleju, który powinien mieć odpowiednią wytrzymałość cieplną. Elementy podane klejeniu z innymi materiałami są przyjmowane przez różne skupy węglika spiekanego, podobnie jak te poddawane termokurczeniu. Jest to idealne mocowanie dla narzędzi, które muszą się obracać podczas plastycznej obróbki. Należy przy tym wykorzystać oprawę ze stali, która zostanie podgrzana do wysokiej temperatura, po czym rdzeń z węglików spiekanych jest do niej wstawiany.

Odlewanie i mocowanie mechaniczne węglików spiekanych

Istnieje wiele sposobów mocowania podczas obrabiania węglików spiekanych. Stosuje się m.in. mocowanie mechaniczne, a także odlewanie. Elementy z węglików spiekanych zawierających kobalt można łączyć bezpośrednio z elementami staliwnymi. W tym celu stosowana jest specjalna metoda odlewania, w wyniku której powstaje strefa mieszana ze staliwa oraz węglików spiekanych, która charakteryzuje się znakomitą przyczepnością. Powstałe w ten sposób elementy bardzo często trafiają na złom węglika spiekanego, podobnie jak te łączone śrubami. W takim przypadku materiał nośny posiada odpowiedni gwint, który również może być wykonany z węglików spiekanych przyjowanych do skupu http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych.