Polacy bardzo często jeżdżą własnymi samochodami do Włoch. Włochy to jedna z popularnych destynacji podróżniczych, do której można wygodnie dostać się własnym autem. To często też tańsze niż na przykład podróż samolotem. Warto pamiętać o tym, że przepisy drogowe we Włoszech różnią się od polskich przepisów. Mandaty we Włoszech naliczane są w euro, zatem niefrasobliwe traktowanie przepisów może skończyć się srogą karą, która mocno odbije się na budżecie domowym.
Przepisy drogowe Włochy
Każdy kraj ma swoje przepisy drogowe. Niektóre są spójne z tymi, które obowiązują w Polsce. Inne różnią się. Najczęściej różnice dotyczą na przykład dopuszczalnej prędkości na drogach ekspresowych lub autostradach. Okazuje się, że we Włoszech na autostradzie trzeba jeździć wolniej niż w Polsce. Jeśli kierowcy nie sprawdzą dopuszczalnej prędkości i ją przekroczą, mogą spotkać się ze srogą karą finansową.
Przepisy drogowe Włochy – gdzie je sprawdzić?
Jak zatem dotrzeć do prawidłowych przepisów drogowych, które obowiązują we Włoszech? Jak zwykle najlepszym źródłem informacji jest internet. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby przepisy sprawdzać na oficjalnych włoskich stronach. Jeżeli nie zna się języka, można ustawić sobie wersję anglojęzyczną strony. W przypadku dalszych problemów ze zrozumieniem, warto pamiętać o tłumaczu Google. Można do niego skopiować tekst, a następnie przetłumaczyć go na język polski. To niezawodny sposób na to, aby mieć pewność, że zapoznajemy się z prawidłowymi przepisami.
Mandaty we włoszech
Włoskie mandaty otrzymuje się w walucie, która tam obowiązuje, a zatem w euro. Łatwo sobie wyobrazić, że mandat może być zatem naprawdę sporym wyzwaniem dla budżetu domowego. Dobrze pamiętać o tym, że włoskie mandaty czasami przychodzą na nasz domowy adres dopiero kilka lub kilkanaście tygodni po zakończonej podróży samochodowej. Nawet jeżeli mandatu nie otrzymało się od razu, wcale nie oznacza to, że nie znajdzie on nas w naszym miejscu zamieszkania. Policja wysyła na polskie adresy mandaty, które mogą być wypisywane na przykład za złe zaparkowanie samochodu. Dotyczy to w szczególności parkowania w zakazanych strefach, które znajdują się w historycznych miastach, miasteczkach i wsiach.