Skip to content Skip to footer

Numizmatyka – pasja, na której można zarobić

Posiadasz stare monety w domu? Warto zastanowić się nad ich wartością. Choć dla nas często mają tylko znaczenie sentymentalne, to dla kolekcjonerów mogą mieć dużo większą wartość. Takie wątpliwości pomoże nam rozwiać między innymi Coinart, czyli sklep numizmatyczny w Warszawie. A być może będzie to początek prawdziwej pasji?

Numizmatyka – pasja, na której można zarobić

Okazuje się, że wartość starych monet może być zależna od bardzo wielu czynników. Jest to między innymi materiał, z jakiego zostały wykonane, próba, rok wyprodukowania oraz nakład. Nie zawsze więc tylko bardzo stare okazy są cenne. Również te późniejsze, gdy na przykład pochodzą z bardzo małego nakładu i istnieje ich naprawdę nieduża ilość.

Sklep numizmatyczny Warszawa skupuje oraz sprzedaje tego rodzaju monety, a wartość każdej z nich jest wyceniana przez niezależnych specjalistów. Oprócz monet taką wartość kolekcjonerską mają także ordery i odznaczenia. Warto więc przejrzeć swoje zbiory i spróbować określić, jakie mają znaczenie kolekcjonerskie.

O jakie monety chodzi?

Coinart to bardzo szeroki asortyment pod względem monet obiegowych i kolekcjonerskich. Monety obiegowe to na przykład te z czasu PRL, przed denominacją i po denominacji, a także znacznie starsze srebrne i złote monety, które były kiedyś powszechnym środkiem płatniczym. Mają one przede wszystkim wartość historyczną i bywają również droższe.

Inną kategorię stanowią monety kolekcjonerskie. Są to okazy, które emitowane są przez mennice lub Narodowy Bank Polski okazjonalnie, np. w powodu rocznicy czy innego wydarzenia. Są to unikaty, ponieważ ich nakład nie bywa duży, dlatego mogą mieć dużą wartość kolekcjonerską. Sklep dysponuje przede wszystkim naszymi krajowymi monetami, ale w asortymencie posiada także cenne okazy emitowane przez mennice zagraniczne.

Co jeszcze przyda się numizmatykowi?

Sklep numizmatyczny Warszawa to także fachowa literatura, która przyda się każdemu, kto pasjonuje się starymi monetami. Warto posiadać takie pozycje, które w interesujący sposób wprowadzą nas w niuanse numizmatyki.

Każdy kolekcjoner monet powinien również wyposażyć się w dodatkowe i niezbędne akcesoria, np. do przechowywania monet oraz ich czyszczenia. Są to, m.in. praktyczne kasetki czy klasery.

Leave a comment