Blog

Każda maszyna rolnicza z czasem ulega zużyciu. Oddziałujące je jej elementy siły tarcia i warunki atmosferyczne nieuchronnie prowadzą do obowiązkowych reperacji. Każdy zastój w pracy to dla rolnika strata pieniędzy, dlatego dąży do wykonania naprawy nie tylko szybko, ale i tanio. Czy warto wybierać zamienniki dla oryginalnych elementów maszyny?

Nowe części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Na początku warto wyjaśnić, dlaczego części oryginalne do maszyn rolniczych, pochodzące od renomowanych producentów, są droższe. Wbrew powszechnemu przekonaniu fakt, że cena części oryginalnych jest dwa czy trzy razy wyższa niż cena zamienników, nie wynika z tego, że doliczona zostaje opłata niejako za samą markę. Za powstaniem każdego elementu stoi skomplikowany proces produkcyjny, który po prostu kosztuje.

Nowe części do maszyn rolniczych – dlaczego oryginalne elementy są droższe?

Po pierwsze, powstanie każdej nowej maszyny czy przyrządu wymaga długiej pracy konstruktora czy projektanta. Nowoczesne maszyny są bardzo skomplikowanymi mechanizmami, dlatego niezbędne jest tu staranne wykształcenie inżynieryjne i doświadczenie. Po drugie, każda nowo powstała maszyna czy część poddawana jest w laboratoriach producenta starannemu procesowi testowania. W jego procesie niejednokrotnie okazuje się, że przyrząd wymaga poprawek, co w oczywisty sposób generuje koszty.

Po trzeci, wiodący producenci nowych części do maszyn rolniczych stosują unikatowe, chronione prawem patentowym materiały oraz procesy technologiczne ich obróbki. Zarówno wynalezienie optymalnej w danym przypadku metody, jak i jej dalsze stosowanie i ochrona kosztują. Zanim więc zostanie wyprodukowana prosta, wydawałoby się, zębatka czy lemiesz, musi zostać przeprowadzony czasochłonny, pracochłonny i drogi proces. Każdy element jest dokładnie przemyślany i idealnie pasuje do danej maszyny.

Dlaczego używanie zamienników może być ryzykowne?

Producenci zamiennych nowych części do maszyn rolniczych w rzeczywistości korzystają z pracy wykonanej przez oryginalnego producenta. Powtarzają proces produkcji, którego zastosowanie można wywnioskować, oszczędzając na żmudnym procesie projektowania i testowania.

Czy możemy jednak mieć pewność, że części te są równie wysokiej jakości? Oczywiście, że nie. Skład surowca i proces produkcyjny są chronione nie bez powodu – producent zamienników nie jest w stanie wyprodukować przedmiotu identycznego. Każdy użytkownik wie też, że części nieoryginalne zużywają się mniej więcej dwa razy szybciej. Oszczędność jest więc jedynie pozorna, a usterka z uczestnictwem takiego elementu zawsze może doprowadzić do trwałego uszkodzenia maszyny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *