Blog

Wydruki sublimacyjne to popularna technika nanoszenia obrazów na materiały promocyjne jak i tworzenia niepowtarzalnych ubrań. Na czym ona polega?

Sublimacja druk-zasady działania

Technika sublimacji jest prostą, a jednocześnie skuteczną metodą drukowania cyfrowego. Wykorzystywana jest do przenoszenia obrazów i grafiki na powierzchnie polimerowe, z zachowaniem ich wysokiej jakości. Nadruk metodą sublimacji może być wykonany na wielu przedmiotach, na przykład podkładkach pod mysz, kubkach czy koszulkach. W przypadku ubrań muszą one wykonane z tkanin o wysokiej zawartości włókien poliestrowych.

Metoda ta jest oparta na procesie chemicznym nazywanym sublimacją. Do druku wykorzystywane są tusze sublimacyjne czyli barwniki, które wiążą się z włóknami poliestrowymi. Wzór przenoszony jest na tkaninę poprzez umieszczenie w termoprasie. Tam poddany jest działaniu odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Pod wpływem wzrostu temperatury barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy (na tym właśnie polega sublimacja), a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik. Dzięki temu kolor przenika do wnętrza włókien, a nie tylko osadza się na powierzchni. Wydruki sublimacyjne są trwałe, ponieważ przy powrocie do normalnej temperatury, włókna tkaniny zamykają się, zatrzymując kolor. Plusem takiego rozwiązania jest też fakt, że tkanina nie zmienia swojej miękkości i elastyczności w miejscu wykonania nadruku.

Zalety druku sublimacyjnego

Nadruk metodą sublimacji jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Wzory nie blakną, nie pękają ani się nie spierają. Możliwe jest uzyskanie obrazu o fotograficznej jakości. Poza tym nie jest to czasochłonny proces, od wybrania projektu do gotowej koszulki to tylko kilka minut. Projekty wzorów do nadruków sublimacyjnych można tworzyć i obrabiać za pomocą standardowego oprogramowania komputerowego. Ze względu na niewiele pracy i niskie koszty, możliwe jest drukowanie nawet pojedynczych sztuk.

Najlepsze efekty uzyskuje się nanosząc obraz na jasne tło. Jednak sublimacja druk, to nie tylko białe tkaniny. Wybierając ciemniejsze kolory uzyskamy lekko przytłumiony efekt. Wynika to z faktu, że barwniki są transparentne i wpływa na nie wyjściowy kolor tkaniny. Dlatego też korzystając z nadruków sublimacyjnych nie można zmienić koloru tkaniny na jaśniejszy. Mimo wszystko druk sublimacyjny ma szerokie zastosowanie i jest opłacalnym rozwiązaniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *