Z pewnością spotkałeś się z określeniem „badanie sprawozdań finansowych”, jednak czy wiesz co ono oznacza? Jeśli tak, to doskonale, jeśli jednak nie masz pojęcia o co chodzi, już spieszymy z odpowiedzią.
Jednak zacznijmy od początku i odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań.
Sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe jest to spis zawierający informacje o sytuacji finansowej firmy. Ważnym aspektem takiego sprawozdania jest to, że musi ono dotyczyć roku obrachunkowego, czyli około dwunastu miesięcy. Okres rozliczenia nie musi się wcale pokrywać z rokiem kalendarzowym, jednak to wiele ułatwia. Rok obrachunkowy posiada również inne nazwy takie jak „rok obrotowy” czy „rok podatkowy”, warto o tym wiedzieć, aby w razie potrzeby nie popełnić błędu.
Badanie sprawozdań finansowych
Mimo tego, że badanie sprawozdań może kojarzyć się z czymś raczej nieprzyjemnym i uciążliwym, dobra wiadomość jest taka, że nie dotyczy ono wszystkich. Badanie sprawozdań finansowych jest to sprawdzenie tego czy sprawozdanie zostało wykonane poprawnie, to znaczy czy jest ono zgodne z księgami rachunkowymi i z faktycznym stanem firmy. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia prawa, ponieważ sporo firm może celowo zmniejszać lub zwiększać swoje dochody w zależności od potrzeb.
Kogo dotyczy sprawozdanie finansowe?
Zgodnie z prawem, sprawozdaniu finansowemu podlegają wszelkiego rodzaju spółki w tym także spółki akcyjne, spółki cywilne, jawne oraz tajne. Ważnym aspektem badania sprawozdań finansowych jest to, że podlegają mu także osoby fizyczne, które prowadzą firmę, jednak aby zaliczały się one do grona tego typu osób, muszą spełnić przynajmniej dwa z trzech warunków. Pierwszym warunkiem jest to, że firma musi zatrudnić więcej niż pięćdziesiąt osób na etacie w ciągu roku, drugim warunkiem jest to, że suma aktywów firmy musi przekroczyć około 2.500.000 euro (oczywiście w przeliczeniu na polską walutę, przeliczenie następuje w dzień bilansowy zgodnie z kursem ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski), ostatnią ale nie mniej ważną zasadą do spełnienia jest to, że przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.