Blog

Zakup gruntów inwestycyjnych jest dziś jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania kapitału. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ziemia nie podlega inflacji, a popyt na nią cały czas rośnie, czego wynikiem jest także stały wzrost jej wartości. W tym artykule podpowiemy na co należy zwrócić uwagę przy zakupie działek, aby zaprocentował on realnym zyskiem.

Centrum miasta, czy przedmieścia?

Nie od dziś wiadomo, że największym popytem cieszą się obecnie grunty inwestycyjne zlokalizowane na terenie dużych miast. Kupując taką działkę można mieć pewność, że w szybkim czasie uda się ją sprzedać z zyskiem, gdyż kupią ją albo deweloperzy, lub też duże sieci handlowe, które stale budują nowe sklepy.

Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup ziemi na przedmieściach, gdyż analizując obecne trendy na rynku urbanistycznym, doskonale widać, że ogromna rzesza ludzi jest już zmęczona codziennymi wadami życia w wielkich metropoliach, dlatego też osiedla się we wsiach i miasteczkach położonych nieopodal dużych miast.

Kupując tego rodzaju grunty inwestycyjne należy pamiętać, żeby przed zakupem dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty prawne i techniczne terenu. Jeśli kupujemy ziemię zakwalifikowaną jako rolną, bardzo ważne jest, żeby upewnić się czy będzie możliwe jej odrolnienie, a także dokładne sprawdzenie Księgi Wieczystej oraz Gminnego Planu Zagospodarowania Przestrzeni na najbliższe lata. Warto również zwrócić uwagę na to, czy do działki możliwe jest podłączenie wszystkich mediów, a w przypadku, gdy nie ma do niej drogi dojazdowej, czy możliwa jest jej budowa.

Grunty inwestycyjne na terenach atrakcyjnych turystycznie

Doskonałym rozwiązaniem jest również zakup ziemi w lokalizacjach atrakcyjnych dla turystów. Ta inwestycja daje nam ogrom możliwości, gdyż taką działkę możemy nie tylko sprzedać z dużym zyskiem, ale także rozwinąć na niej własną działalność agroturystyczną, bądź też ją wydzierżawić.

Jeśli znajdziemy solidnego najemcę na nasze grunty, to dzierżawa staje się bardzo korzystnym sposobem na czerpanie zysków z poczynionej inwestycji. Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku zakupiona ziemia niejako „pracuje na siebie” przynosząc nam stałe zyski z tytułu opłat za jej dzierżawę, a działka nadal pozostaje naszą własnością.

Jak widać wybór najlepszej lokalizacji dla gruntów pod inwestycje może być zadaniem dość skomplikowanym. Dlatego też w przypadkach, kiedy nie jesteśmy pewni swojej wiedzy o aspektach prawnych, bądź też mamy problem z dotarciem do najistotniejszych dokumentów, warto kwestie te powierzyć odpowiednim ekspertom świadczącym usługi doradcze w zakresie inwestowania w działki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *