Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych w sposób szybki oraz skuteczny. Warto się dowiedzieć na ten temat nieco więcej, a także zapoznać ze specyfiką prowadzonych działań.
Na czym polega inwentaryzacja środków trwałych?
Inwentaryzacja środków trwałych, inaczej nazywana również spisem z natury, jest bardzo dokładnym spisem wszystkich składników majątku, które znajdują się na stanie danego przedsiębiorstwa. Wśród tego rodzaju elementów można wymienić w szczególności takie środki trwałe jak nieruchomości, ale także maszyny oraz inne urządzenia, z których korzysta na co dzień przedsiębiorstwo. Takie rozwiązanie dotyczy również samochodów, które znajdują się w danym przedsiębiorstwie.
Kto musi przeprowadzić inwentaryzację?
Inwentaryzacja to bardzo istotny proces w wielu przedsiębiorstwach. Przede wszystkim inwentaryzację środków trwałych muszą przeprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa, które rozliczają się z wykorzystaniem księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca powinien zadbać o rzetelne wykonanie inwentaryzacji, ponieważ w przeciwnym przypadku może zostać nałożona na niego kara finansowa. Dodatkowo inwentaryzacja ma również wpływ na sposób naliczania podatków, co jest niezwykle istotne w wielu firmach.
Jak przeprowadzić inwentaryzację?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych, aby proces ten był w pełni rzetelny. W obecnych czasach dostępnych jest bardzo wiele programów, które ułatwiają przeprowadzenie tego procesu. Oprócz tego istnieją również wzory spisów środków trwałych. Warto skorzystać z tych ułatwień podczas przeprowadzania inwentaryzacji, ponieważ w tym przypadku cały proces będzie sprawniejszy i efektywniejszy.
Jak często przeprowadzać inwentaryzację?
Kolejnym istotnym aspektem jest częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji. Spis z natury powinien być przeprowadzany raz w roku. Najczęściej ma to miejsce pod koniec roku obrotowego, jednak nie może być to moment szybszy niż trzy miesiące przed zakończeniem roku obrotowego oraz piętnaście dni po jego zakończeniu. Jeśli rok obrotowy tożsamy jest z rokiem kalendarzowym to termin ten będzie wypadał pomiędzy pierwszym a piętnastym dniem stycznia. Terminy inwentaryzacji środków trwałych zostały określone przez ustawodawcę w bardzo konkretny sposób, dlatego warto ich przestrzegać, ponieważ można narazić się na kary finansowe.