Skip to content Skip to footer

Czym się kierować wybierając palety transportowe?

Palety czy wszelakiego rodzaju pojemniki magazynowe to dziś podstawa nie tylko magazynowania, ale również i transportowania różnego rodzaju produktów. Choć teoretycznie w obu przypadkach producenci zobowiązani są do zachowania pewnych standardów, to jednak warto mieć świadomość tego, że zarówno poszczególne palety jak i pudełka magazynowe ​mogą się pomiędzy sobą różnic pod wieloma względami.

O czym warto pamiętać wybierając palety transportowe?

Choć w teorii zastosowanie palet i pojemników transportowych jest takie samo, warto zdawać sobie sprawę z tego, że przy ich wyborze należy się kierować nieco innymi zasadami. Dobra paleta ma nie tylko zabezpieczać ładunek w czasie transportu, ale również ułatwiać przenoszenie towaru z jednego miejsca do drugiego. Paleta transportowa powinna być solidna i odporna na uszkodzenia, a przy tym odpowiednio przystosowana nawet do znoszenia bardzo dużych obciążeń. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno palety jak i pojemniki warsztatowe producent musi w odpowiedni sposób oznaczyć tak, by ich użytkownicy w łatwy sposób mogli dowiedzieć się, jakie jest maksymalne obciążenie jakim mogą być poddawane zarówno w czasie magazynowania jak i transportu. W przypadku palet transportowych (co nie obowiązuje pojemniki magazynowe), dla znacznego ułatwienia zdecydowana większość z nich wykonywana jest w oparciu o odpowiednie normy i standaryzowane wymiary. Dodatkowo pojemniki warsztatowe producent często dostosowuje do standardowych wymiarów palet, co stanowi jeszcze jedno ułatwienie dla transportu.

Rodzaje palet

Obecnie wszystkie stosowane palety w transporcie można podzielić mając na względzie materiał z jakiego zostały wykonane, na drewniane oraz plastikowe. Oczywiście dodatkowo można podzielić je na jeszcze kilka innych podtypów, mając na względzie zupełnie inne czynniki. Dodatkowo w zależności od rodzaju transportowanego towaru palety mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty. W transporcie dostępne są również Pudełka magazynowe i palety wykonane z metalu. Te jednak że względu na specyficzny charakter tego materiału wykorzystywane są dość rzadko.

Leave a comment