Skip to content Skip to footer

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Wynagrodzenie opiekunki jest kwestią negocjacji. Ile zarabia opiekunka do dziecka, zależy głównie od doświadczenia i kwalifikacji, ale trzeba wziąć też pod uwagę inne aspekty, takie jak wiek dziecka i opiekunki, lokalizacja, pora dnia, zakres obowiązków i ilość godzin.

Wiek opiekunki

Wielu młodych osób chce sobie dorobić w trakcie nauki. Część rodziców podchodzi dość sceptycznie do zatrudniania młodych opiekunek. Warto jednak wziąć pod uwagę, że młoda osoba przede wszystkim ma dużo energii, często głowę pełną pomysłów i dużo entuzjazmu. Jeżeli dodatkowo lubi dzieci i jest odpowiedzialna to może się okazać idealną nianią. Często brak doświadczenia nie ma dużego znaczenia, jedynie w przypadku malutkich dzieci warto jednak zatrudnić kogoś, kto zna się na pielęgnacji niemowląt. Często też młoda osoba bez oświadczenia nie ma wygórowanych oczekiwań. Stawki godzinowe, w takim przypadku zaczynają się od 15 złotych. W większych miejscowościach jest to minimum, w małych miastach ludzie nie chcą tyle płacić.Opiekunki z lepszymi kwalifikacjami, takie jak szkolenie w zakresie opieki nad dziećmi, zarabiają zwykle więcej. Stawki godzinowe za opiekę nad dziećmi wynoszą wtedy od 20 zł wzwyż.

Etat czy praca dodatkowa

Dla studentów lub uczniów opieka nad dzieckiem to sposób na dorobienie sobie do kieszonkowego, natomiast dla zawodowych pedagogów to praca, sposób na życie i podstawowe źródło utrzymania.Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin zarobi nieco mniej w przeliczeniu na stawkę godzinową, niż opiekunka przychodząca sporadycznie, na kilka godzin w miesiącu. Jednak ma zapewnioną określoną ilość godzin w miesiącu i stały dochód. W dużym mieście wynagrodzenie za pełen etat to około 3000 zł.

Ile zarabia opiekunka do dziecka – taryfa nocna

Oczywiście duży wpływ na wysokość wynagrodzenia ma również pora dnia. Podobnie jak w innych zawodach, tutaj najdroższa jest taryfa za noc. Na ogół jest to 50 do 100% więcej.

Zakres obowiązków

Głównym punktem spornym często jest zakres obowiązków. Niektórzy pracodawcy oczekują od opiekunek wykonywania obowiązków domowych, takich jak sprzątanie, pranie, zmywanie, gotowanie, nie oferując w zamian dodatkowego wynagrodzenia. Niektóre nianie godzą się na takie warunki, inne negocjują wyższą stawkę. Znaczna grupa nie decyduje się na taki układ, nie chcą być kucharką, sprzątaczką i praczką tylko opiekunką.

Na grupach fejsbukowych można znaleźć masę ogłoszeń niań szukających pracy i rodziców potrzebujących opieki nad dzieckiem. Dużo dyskutuje się na temat wynagrodzenia. Warto negocjować. Nie jest łatwo o dobrą, godną zaufania opiekunkę. Jeżeli już taką znajdziemy to warto ją dobrze wynagrodzić. W końcu to osoba, której powierzamy to co mamy najcenniejszego.

Leave a comment