Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny – na czym polega i kiedy go stosować?

Druk sublimacyjny to proces drukowania, który wykorzystuje materiał nośny do przenoszenia motywów na różne materiały, na przykład koszulki lub kubki ceramiczne. Używa się do tego specjalnych drukarek sublimacyjnych i atramentu sublimacyjnego.

Druk sublimacyjny — jak przebiega proces?

Termin sublimacja opisuje proces fizyczny, w którym ciała stałe przechodzą bezpośrednio do fazy gazowej, nie będąc pomiędzy nimi płynnymi. Proces ten odgrywa ważną rolę w przekazywaniu pożądanego motywu. Folia lub papier transferowy jest najpierw drukowany w odbiciu lustrzanym, umieszczany na żądanym materiale i krótko (30 do 60 sekund) podgrzewany do temperatury 230°C za pomocą prasy termotransferowej. W tej temperaturze barwniki ulegają sublimacji i w stanie gazowym mogą łatwo wnikać i przylegać do włókien. Nadruk sublimacyjny jest gładki i bardzo trwały.

Sublimacja druk — jakich drukarek się używa?

Drukarki odpowiednie do druku sublimacyjnego zwykle pracują z nierozpuszczalnymi w wodzie barwnikami dyspersyjnymi (tzw. lepkimi barwnikami). Ze względu na konsystencję i wrażliwość na temperaturę atramentu używa się specjalnych drukarek sublimacyjnych. Zwykłe drukarki atramentowe mogą być używane tylko ze specjalnymi atramentami na bazie wody. Ze względu na zanieczyszczenie głowic i rurek drukujących pozostałościami, nie zaleca się jednak stosowania naprzemiennie atramentów zwykłych i specjalnych.

Sublimacja druk — jakie materiały można zadrukować tą metodą?

Idealnym materiałem nośnym jest poliester, czyli tkanina wykonana z włókien syntetycznych. Dla optymalnego druku drukarkami sublimacyjnymi zawartość poliestru powinna wynosić co najmniej 80%. Jeśli używane są inne materiały, takie jak bawełniane koszulki, kubki ceramiczne lub metal, należy je pokryć poliestrem, ponieważ kolor nie może wystarczająco wnikać w te materiały. W innym przypadku nadruk sublimacyjny będzie się utrzymywał tylko przez krótki czas, a naturalne materiały, takie jak bawełna, mogą się palić w wysokich temperaturach. Z drugiej strony poliester zaczyna się topić w wysokich temperaturach, co otwiera pory w tkance, do których może wejść gaz barwnikowy. Idealnym kolorem tła jest biały lub jasny. Tkaniny poliestrowe barwione mogą być drukowane tylko w kolorze czarnym.

Leave a comment