Skip to content Skip to footer

Dobre przygotowanie do pracy

Wielu ludzi rozpoczynających swoją drogę zawodową boryka się z ogromem formalności. Nierzadko urzędy nie ułatwiają im sprawy dodając kolejne druczki do wypełnienia. Choć przygotowania na nowe stanowisko zdają się nie mieć końca, to jednak dzięki ogólnodostępnym poradnikom istnieje możliwość ułatwienia sobie ścieżki do zdobycia kariery zawodowej.

Curriculum Vitae

Absolutną podstawą w poszukiwaniu nowego stanowiska pracy jest stworzenie swojego własnego życiorysu zawodowego, dzięki któremu nasz przyszły pracodawca będzie miał szansę nas poznać. Jak powinno wyglądać dobre CV i czym sugerować się w jego tworzeniu? Spróbujemy nieco wyjaśnić tą kwestie.

Pierwszą podstawową kwestią jest wybór szablonu, na podstawie którego przedstawimy naszą dotychczasową drogę zawodową. W internecie dostępne są rozmaite wzory, nam jednak chodzi o coś, co będzie czytelne, przejrzyste, a przy tym możliwe do zawarcia najważniejszych informacji. Warto wybierać stonowane kolory, które nie męczą oczu, jednak też nie należy gubić się w tłumie innych osób zainteresowanych danym stanowiskiem.

Kolejnymi ważnymi aspektami jest wybór odpowiedniego zdjęcia i forma kontaktu. Fotografia, jaka powinna znaleźć się w naszym Curriculum Vitae powinna być wykonana do klatki piersiowej w odpowiednim ubiorze. Pomimo tego, że nasze zdjęcie z wakacji wygląda bardzo korzystnie, nie sprawdzi się w oficjalnym dokumencie na wysokie stanowisko. Lepiej wybierać oficjalne zdjęcie takie jak do dowodu lub prawa jazdy. Ważną rolę także odgrywa adres e-mail, jaki pozostawimy celem kontaktu. Jeśli poczta, jakiej używamy na co dzień ma nazwę „jaś232@buziaczek.pl’ to będzie to znak dla potencjalnego pracodawcy, że nie traktujemy przyszłego stanowiska poważnie. Lepiej zabrzmi Jan.kowalski@poczta.pl i pozwoli uzyskać odpowiednią pozycję w firmie.

Informacje zawarte w naszym CV powinny opierać się głównie na szkole średniej, studiach i kolejnych miejscach pracy. Ubiegając się o stanowisko w poważnej firmie nie powinniśmy tracić cennego miejsca na dane do jakiego przedszkola, czy szkoly podstawowej uczęszczaliśmy.

Zbierając wszystko razem…

Na tą chwilę wiemy już całkiem sporo o tym jak powinno wyglądać dobre CV. Dzięki tym informacjom z pewnością dużo łatwiej będzie nam dostać upragnioną pracę, która w przyszłości może zaowocować bardzo korzystnym awansem. O tym jak będzie postrzegał nas nasz pracodawca zadecyduje nasz poziom kultury i wygląd Curriculum Vitae, który mu przekażemy. Warto więc przyłożyć do niego odpowiednią staranność.

Leave a comment