Blog

W społeczeństwie praca sprzątaczki wciąż nie jest dostatecznie szanowana. Warto zapoznać się z zakresem obowiązków sprzątaczki i docenić, jak dzięki niej wiele zyskujemy. Choć zostanie sprzątaczką nie wymaga specjalnych kwalifikacji, to jednak trzeba mieć pewne predyspozycje, aby dobrze wykonywać ten zawód.

Nie lekceważ pracy sprzątaczki

Gruba warstwa kurzu na biurkach i półkach, na podłodze śmieci i ślady butów, pełne kosze na odpadki. W toalecie brak mydła, a kuchni wszystkie kubki są brudne i zatkany zlew. Ponura wizja? Tak właśnie wyglądałoby biuro, gdyby nie codzienna praca sprzątaczek.

Zakres obowiązków sprzątaczki obejmuje szereg czynności, które sprawiają, że pomieszczenia są czyste i zadbane. Nie widzimy tej pracy, bo wykonywana jest zwykle w godzinach, gdy pozostali pracownicy wypoczywają w domu. Przyzwyczailiśmy się za to, że rano biuro lśni czystością, a my możemy w dobrych warunkach pracować bez przeszkód. Tak dzieje się nie tylko w biurze, ale i innych zakładach pracy, sklepach, szkołach czy szpitalach.

Czy każdy może sprzątać

Teoretycznie tak. Nie ma ani specjalnych wymagań zdrowotnych, ani nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia. Jednak trzeba mieć to coś, żeby tę ciężką pracę wykonywać prawidłowo i dobrze.

Na pewno przyda się dobre zdrowie, bo sprzątanie jest pracą fizyczną i to ciężką. Nieraz trzeba coś podnieść czy przesunąć. Przepisy wymagają też, żeby nie być nosicielem choroby zakaźnej.

Ale ważniejsze niż zdrowie są cechy fizyczne. Przyszła sprzątaczka powinna być dokładna, zorganizowana i obowiązkowa. Jeśli jeszcze będzie mocno się angażowała w prace i będzie miała spore poczucie estetyki, to mamy do czynienia ze sprzątaczką idealną.

Wprawdzie sprzątaczka nie musi mieć wykształcenia, ale bardzo przydadzą się ukończone kursy obsługi maszyn sprzątających czy profesjonalnego sprzątania. Dzięki nim zakres obowiązków sprzątaczki będzie wykonywany szybciej i sprawniej.

Co robi sprzątaczka?

Do zakresu obowiązków sprzątaczki należy bardzo wiele czynności. Wszystkie mają na celu utrzymanie pomieszczeń i określonych miejsc w nienagannym stanie higieniczno-sanitarnym oraz w porządku i czystości. Sprzątaczka dba też o ogólną estetykę pomieszczeń, a także zgłasza braki i uszkodzenia, np. przepaloną żarówkę czy zepsutą spłuczkę.

Do takich podstawowych zadań będzie należało codzienne sprzątanie podłóg, ścieranie kurzy czy opróżnianie koszy na śmieci. To także umycie toalet i umywalek, uzupełnienie środków higienicznych czy umycie naczyń w części socjalnej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *