Blog

Jak wygląda idealne CV? Nad tym w zasadzie na pewno zastanawia się prawie że każdy kandydat starający się o pracę. Co prawda niestety żadna rzecz nie jest absolutnie idealna, jednak poniżej zaprezentowane zostaną cechy bardzo dobrego CV.

1) Klarowny i jasny rozkład

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że naprawdę duże znaczenie ma to, że pracodawca będzie umiał odczytać się informacji o nas i na pierwszy rzut oka już będzie miał wyrobione zdanie.

Informacje powinny być zatem jasne, konkretne, uporządkowane w grupy np. edukacja, doświadczenie itp. Dalej muszą być ułożone chronologiczne. Jeśli dodatkowo piszemy coś o obowiązkach na poprzednim stanowisku, nie mogą to być rozwlekłe opisy. Słowem – krótko, zwięźle i jasno.

2) Prawdziwe, konkretne informacje

Co więcej – wszelkie informacje zawarte w CV muszą być prawdziwe. Często sugerując się opisami tego, jak wygląda idealne cv dołączamy jakieś np. nieprawdziwe zainteresowania myśląc, że po prostu CV będzie dzięki temu ładniej wyglądało. Albo też piszemy nazywamy eufemizmami naszą znajomość języków.

To niestety prowadzi do naprawdę bardzo wielu nieporozumień i przykrych sytuacji. Dajmy na to, że w zainteresowania wpiszemy fotografię. Pracodawca wybierze nas właśnie ze względu na to, że skoro umiemy robić ładne zdjęcia, to jest to naszym dodatkowym atutem. Potem zaś okaże się, że o fotografii nie mamy bladego pojęcia.

3) Estetyczna szata graficzna i ładne zdjęcie

Odnośnie tego, jak wygląda doskonałe CV, mówi się jeszcze wiele o tym, że powinno ono cechować się naprawdę dobraną i estetyczną szatą graficzną. Zalecane szczególnie jest to, aby całość delikatnie wyróżniała się spośród innych CV.

Warto jednak zadbać jeszcze o takie szczegóły jak np. dodatki kolorystyczne w barwie logo danej firmy itp. Ważne jest także zdjęcie – powinno ono być raczej formalne, jednak przy tym naturalne. Warto dodać że koszt wykonania takiego dobrego zdjęcia to maksymalnie koło 50 zł – a jest to inwestycja, którą warto podjąć, tym bardziej, że przecież nie dołączamy do każdego CV innego zdjęcia.

4) Nie stosowanie szablonów

Na koniec warto wspomnieć o tym, że osoby rekrutując widzą kilkanaście co najmniej różnych wniosków i CV dziennie. W związku z tym naprawdę dość szybko orientują się, czy dane CV pochodzi z jednego z ogólnych szablonów, czy też kandydat sam je wymyślił.

Warto jednak się pomęczyć i pomyśleć o samodzielnym wykonaniu szablonu – będzie to z pewnością znacznie lepiej punktowane. Oczywiście jednak nie zapominamy o zasadach estetyki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *