Blog

Proces inwentaryzacji środków trwałych nie jest zbyt „lubiany” przez przedsiębiorców. Dla wielu z nich jest to po prostu kolejny, zbędny obowiązek, który nakłada na nich obowiązujące prawo. Tymczasem – również z punktu widzenia przedsiębiorcy – zliczanie aktywów trwałych jest procesem niezwykle ważnym, a nawet niezbędnym dla firmy.

Wyrzucić zbędne aktywa!

Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja środków trwałych, jest – w pewnym sensie – sposobem na kompletne uporządkowanie bilansu przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w toku prowadzenia działalności, wielu przedsiębiorców zapomina o niektórych składnikach swojego majątku. Ich wykazanie w rejestrze pomaga nie tylko uściślić bilans, ale też pozwala wykorzystać je w dalszej działalności.

A co, jeśli wybrane środki trwałe są już całkowicie nieprzydane z punktu widzenia przedsiębiorstwa? Wtedy najlepszym rozwiązaniem pozostaje… ich usunięcie. W praktyce może przełożyć się to na (nie tylko wymierne) zyski. Nie ma co ukrywać – przechowywanie niektórych środków trwałych, wiąże się z poważnymi kosztami, których można uniknąć.

Oszacowanie stanu majątkowego

Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja środków trwałych, pozwala również oszacować cały stan majątkowy przedsiębiorstwa. Co więcej – dzięki niej można nie tylko uściślić posiadaną wartość aktywów, ale też wartość finansujących je pasywów. Jeśli np. bilans wykaże, że wartość tych drugich jest zbyt wysoka, często za pomocą inwentaryzacji można się przekonać, jakie aktywa zostały tym „naddatkiem” sfinansowane.

Poza tym oszacowanie stanu majątkowego, może też przełożyć się na konkretne przychody. Środki trwałe o których wcześniej nie miało się pojęcia, mogą bowiem – jeśli zaistnieje taka możliwość – zostać sprzedane podmiotom trzecim. Brak przeprowadzonej inwentaryzacji mógłby z kolei bardzo utrudnić ten proces lub też doprowadzić do zmniejszenia wartości wybranego środka trwałego.

Amortyzacja a podatki

Ważną korzyścią wynikającą z przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych, jest kwestia amortyzacji i związanych z nią podatków. Określenie prawidłowej i aktualnej wartości tychże środków, znacznie pomaga w późniejszym rozliczeniu z fiskusem. Co więcej – w ten sposób przedsiębiorca może sporo zyskać!

Podsumowując, z punktu widzenia przedsiębiorcy inwentaryzacja środków trwałych jest bardzo ważnym i… korzystnym procesem. Owszem, wiąże się ona z pewnym trudem i wydatkami, ale w ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić. Po prostu warto – od czasu do czasu – uporządkować kwestie majątkowe w swoim przedsiębiorstwie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *