O prawdziwych fachowców jest coraz trudniej. Zdarza się, że osoby bez kwalifikacji podają się za specjalistów. W przypadku instalacji elektrycznych każdy błąd może być kosztowny. Nie mówimy tu tylko o spalonych przewodach i sprzęcie. W grę wchodzi też ryzyko porażenie prądem elektrycznym, a to może stanowić zagrożenie dla życia. Na co, więc zwracać uwagę wybierając elektryka?
Elektryk uprawnienia
Bardzo ważne jest by elektryk miał wszystkie uprawnienia wymagane przez polskie prawo. Muszą one być aktualne. Do najważniejszych z nich zalicza się uprawnienie sep. To właśnie ono określa, czy fachowiec może legalnie pracować z instalacjami elektrycznymi. Są one potwierdzeniem jego przygotowania do zawodu oraz zdobytej wiedzy. Sep elektryk to osoba, która może projektować instalacje elektryczne, montować je, a także kontrolować związane z tym zadania wykonywane przez inne osoby.
Przygotowanie do zawodu elektryka
Uprawnienie sep to nie wszystko. Ważne jest też przygotowanie do wykonywania zawodu. Pomimo, że sep elektryk to bardzo rozchwytywany zawód, to musi on też posiadać sporą wiedzę na temat tego, czym ma się zajmować. Oczywiście, wiedza ta jest niezbędna do tego, by w ogóle zdać egzamin sep. Nie można jednak zapominać, że oprócz teorii liczy się też prawnika. Ważne jest, by elektryk miał nie tylko konieczne uprawnienia, ale też lata przepracowane w zawodzie. Praktyki nic nie pobije, to właśnie ona jest najważniejsza. Dzięki niej można wymyślać nowe rozwiązania i szukać nowych dróg rozwiązywania problemów. Ważne jest też, by wiedzieć jakie rozwiązania są dopuszczalne prawnie i jakie są uznawane za bezpieczne. Chodzi przecież nie tylko o sprawność i wydajność instalacji, ale także o jej bezpieczeństwo. Nikt przecież nie chce by w jego domu doszło do zwarcia, które mogłoby zakończyć się nawet pożarem. To konsekwencje, których lepiej unikać.
Właściwa szkoła
Elektryk uprawnienia zdobywa najczęściej jako element wykształcenia w szkole. Oczywiście można spotkać samouków, którzy świetnie znają się na swoim fachu. Jednak, by przygotować się do egzaminów trzeba poświęcić sporo czasu i energii. Trudno połączyć naukę z pracą zawodową lub innymi obowiązkami. Najlepiej jest zdawać, więc egzamin jak najszybciej po ukończeniu szkoły lub odbyciu specjalnych kursów przygotowujących.