Wysokiej jakości palety z tworzywa „radzą sobie” nie gorzej od drewnianych. Ich zalety pozwalają mniemać, że przy właściwym zastosowaniu niemal całkowicie mogą wyprzeć z użytku drewniane modele. W tej chwili nie mają na tyle istotnych wad, by można było w to wątpić.
Jakość w cenie
Najważniejszą z różnic przemawiających na nie dla palet z tworzywa jest ich wyższa cena. Żeby zaopatrzyć w nie średni magazyn, trzeba wydać prawie dwa razy więcej, niż po zdecydowaniu się na rozwiązanie z drewna. Jednak palety z tworzywa są rzadziej wymieniane i tańsze w eksploatacji pod warunkiem właściwego użytkowania – trzeba przestrzegać zaleceń dotyczących ładowności, bo konstrukcje są lżejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne od drewnianych. Na tym praktycznie kończy się lista wad. Palety z tworzywa sztucznego mogą więc całkiem dobrze posłużyć w magazynowaniu i transporcie, podczas gdy drewniane przy większej wadze, większych możliwościach doraźnej naprawy i niższej cenie zakupu powoli przestają być powszechnie używane.
Trwałe palety plastikowe
Chociaż może się wydawać, że trudno będzie we właściwy sposób korzystać z palet plastikowych, są one bardzo wygodne i do tego bezpieczne. Palety z tworzywa sztucznego tworzone są bez użycia żadnych ostrych elementów takich jak gwoździe, więc nie ma najmniejszego ryzyka, że ktoś z pracujących w magazynie zrani się podczas załadunku. Dość ciężko jednak poradzić sobie z pęknięciem palety, jeśli do tego dojdzie – niewielkie uszkodzenia można „zaleczyć” taśmą klejącą, ale większe wymagają już nabycia nowego przedmiotu. Na szczęście palety plastikowe są pod tym względem na tyle przyjazne środowisku, że da się je w całości poddać recyklingowi, więc uszkodzoną paletę zwraca się po prostu do ponownego przetworzenia. Jeśli chodzi o regularne użytkowanie, tworzywo okazuje się bardziej wytrzymałe i odporne od drewna. Łatwość zachowania najwyższej higieny palet nie pozostawia wiele do życzenia. W razie potrzeby paletę potraktować można niemalże dowolnym środkiem i nic się jej nie stanie. W użytkowaniu również zachodzi taka prawidłowość, gdyż kontakt z chemikaliami, sokami owocowymi, paliwami i tym podobnymi substancjami nie zaburza wyglądu ani struktury palety – po wszystkim można ją umyć, osuszyć, ewentualnie potraktować środkiem antybakteryjnym i jest jak nowa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/