Wiele osób nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Z czasem ich długi rosną, a szansa na ich uregulowanie często zmniejsza się do zera. Taka sytuacja jest bardzo trudna. Może skończyć się zadłużeniem istniejącym do końca życia. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala wyjść z długów. Upadłość konsumencka – bo o tym mowa – rozwiązuje problem długów.
Jak rozpocząć upadłość konsumencką?
Upadłośc konsumencka Warszawa musi być ogłoszona przez sąd. Dłużnik może sam złożyć wniosek do sądu, lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Koszt związany ze złożeniem wniosku do sądu jest minimalny, nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Jeśli sąd zaakceptuje wniosek osoby, nie oznacza to, że dłużnik już może przestać martwić się długami. Na tym etapie jednak zawieszeniu ulegają wszelkie postępowania komornicze i windykacyjne wobec tej osoby.
Syndyk – osoba, która zajmie się spieniężeniem majątku dłużnika
Kolejny etap prowadzący do upadłości konsumenckiej Warszawa to działanie syndyka. Ta osoba zajmie się spieniężeniem całego majątku dłużnika i spłaceniem długów, które dzięki temu można będzie spłacić. Co istotne, dłużnik stracić może nawet mieszkanie czy dom, a także wszelkie inne składniki majątku. Majątek współmałżonka nie zostanie jednak zajęty. W chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej powstaje rozdzielność majątkowa, więc Upadłośc konsumencka Warszawa nie spowoduje problemów finansowych współmałżonka osoby zadłużonej
Ile trwa proces upadłości konsumenckiej?
Nie ma określonego czasu, w którym cały proces upadłości konsumenckiej musi zostać zakończony. Dzieje się to jednak z reguły w ciągu kilku miesięcy. Po tym czasie, spieniężeniu majątku dłużnika i zaspokojeniu roszczeń wierzycieli, osoba nie jest już zadłużona. Długi, które pozostały – bo oczywiście nie da się z majątku dłużnika pozyskać tyle pieniędzy by spłacone były wszystkie – są sądownie umarzane. Informacje na temat długów są usuwane z rejestru BIG. Dłużnik staje się osobą wolną od długów i może żyć o wiele spokojniej. Powinien jednak pamiętać by ponownie się nie zadłużać. Nie można bowiem wielokrotnie ponawiać ogłaszania upadłości konsumenckiej.