Blog

Outsourcing księgowości to dla części firm codzienność, a dla innych duża decyzja o zmianie dotychczasowego modelu działania. Niezależnie jednak od tego czy dana firma korzystała z outsourcing księgowości czy dopiero planuje taką zmianę, uważamy że sukces zależy od wyboru partnera oferującego prowadzenie pełnej księgowości w sposób dopasowany do oczekiwań.

Co dokładnie oferuje outsourcing księgowości?

Outsourcing oferuje najbardziej nowoczesne usługi księgowe.
Co to oznacza? To jest:
– księgowanie dokumentów liniowo – codziennie,
– wszystkie zaksięgowane dokumenty dostępne są w formie skanu online,
– dokumenty mogą być otrzymywane bezpośrednio od kontrahentów,
– obsługa e-faktur,
– prowadzanie przelewów bankowych,
-wystawianie faktur sprzedaży i wysyłanie ich do kontrahentów,
– obsługa księgowa firmy może odbywać się w wybranym przez klienta systemie księgowym.

Na koniec warto dodać, że klienci mają dostęp do danych księgowych 24/7, które są nieustannie aktualizowane.

Dla kogo jest ten rodzaj księgowości?

Outsourcing księgowości powinien w szczególności zainteresować:
firmy, poszukujące nowoczesnej księgowości. Dlaczego? Ponieważ oferują one swoim Klientom oferujemy nie tylko obsługę księgową, ale i zaawansowane narzędzia takie jak Workflow, e-zamówienia zakupu, e-faktury, e-delegacje. Z tego typu księgowości mogą korzystać firmy poszukujące dobrego kontaktu z księgowością. Każdy klient otrzymuje dedykowana skrzynkę mailową, telefon do Team Leadera, który nadzoruje całość prac.

Warto dodać, że outsourcing księgowości jest idealny dla firm raportujących do międzynarodowych grup oraz tych, którzy cenią sobie bardzo wysoką jakość. Ze względu na rozbudowane procedury kontrolne, jakość tego typu usługi stoi na wyjątkowym poziomie

Jak wygląda umowa outsourtingowa?

Outsourcing nie jest pojęciem prawniczym, lecz terminem z pogranicza zarządzania i ekonomii. Na gruncie polskiego prawa umowę outsourcingu zalicza się do kategorii umów nienazwanych. Zazwyczaj przybiera ona formę jednej lub kombinacji kilku cywilnoprawnych umów nazwanych. Może to być na przykład umowa o dzieło, leasing, najem, czy umowa zlecenia.

Należy wiedzieć, że obowiązujące polskie przepisy regulujące zapisy umów outsourcingowych nie używają słowa „outsourcing”. Ustawa o Rachunkowości dopuszcza możliwość powierzenia prowadzenia ksiąg podmiotom zewnętrznym. Nowelizacja z dnia 10 kwietnia 2010 roku daje możliwość powierzenia prowadzenia ksiąg podmiotom z innych państw członkowskich, które prowadzą działalność w tym zakresie. Do tej pory tylko polskie firmy miały możliwość prowadzenia ksiąg.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC